opony zimowe Nokian WR D4

i

Autor: Rafał Mądry opony zimowe Nokian WR D4

Opony zimowe - obowiązkowe czy nie?

Od 1 listopada pojedziesz tylko na oponach zimowych? Wyjaśniamy

2022-10-31 10:47

Czy polscy kierowcy muszą liczyć się z obowiązkiem zmiany opon? Mogłeś słyszeć, że wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa od 1 listopada, a za jazdę na letnim ogumieniu grozi mandat. To nieprawda! O obowiązujących przepisach przypomina policja. Gdzie i kiedy zimowe opony są obowiązkowe?

Opony zimowe obowiązkowe od 1 listopada?

Taka wiadomość pojawiła się w sieci i zwróciła uwagę kierowców, którzy nie mają jeszcze zamiaru zmieniać ogumienia na zimowe. Coraz chłodniejsze dni i noce karzą rozglądać się już za "zimówkami", ale stosunkowo łagodna jesień sprawia, że wielu z nas, mimo rosnących cen odwleka zakupy w czasie. Co mówią przepisy? Czy jazda na letnich oponach w zimę może skutkować mandatem?

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Wbrew temu co sugerują nagłówki niektórych portali, wymiana opon na zimowe nie jest w Polsce obowiązkowa. W artykułach, które zatytułowane są tak jak tekst, do którego nawiązujemy, chodziło o obowiązek jazdy na zimówkach we Francji. Polscy kierowcy jeżdżący na letnim ogumieniu w zimę narażają się mandat tylko wtedy, gdy jadą za granicę, do krajów, w których obowiązują odpowiednie przepisy. Regulacje w tej kwestii wprowadziło wiele państw, m.in. przytoczona już wcześniej Francja, Słowacja, Finlandia, Chorwacja czy Łotwa. Brak opon zimowych może tam skutkować mandatem, najczęściej wartym w przeliczeniu na naszą walutę od 400 do 700 zł.

Obowiązkowa wymiana opon na zimowe? Resort tłumaczy

Wymiana opon na zimowe nie jest i na razie nie będzie obowiązkowa w Polsce. Jak przypomina Onet, dyskusja w sprawie obowiązku wymiany opon na zimowe przetoczyła się w 2019 roku, ale Ministerstwo Infrastruktury informowało wówczas, że nie planuje prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie obowiązku stosowania opon zimowych podczas kalendarzowej zimy. Zdaniem resortu, warunki atmosferyczne w Polsce zmieniają się dynamicznie i trudno byłoby wskazać jednoznacznie moment, w którym obowiązkowe miałoby być korzystanie z opon zimowych.

Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

Brak regulacji prawnych nie oznacza, że nie warto wymienić opon na zimowe, gdy nadejdzie na to czas. Zamiast przepisów warto odwołać się więc do rozsądku i wiedzy o tym, jak zachowują się poszczególne rodzaje opon w różnych warunkach. Przyjmuje się, że zimówki poprawiają bezpieczeństwo (trakcję i drogę hamowania), gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Bezwzględnym wskazaniem do wymiany opon są opady śniegu - zazwyczaj to właśnie pierwszy śnieg jest bodźcem dla spóźnialskich i powoduje gigantyczne kolejki w zakładach wulkanizacji. Na razie, jesień w Polsce jest bardzo łagodna, dlatego z wymianą nie należy się spieszyć. Warto śledzić prognozy pogody, a opony kupić z odpowiednim wyprzedzeniem.

Sonda
Czy wymieniasz opony z letnich na zimowe?
Nasi Partnerzy polecają