Pospiesz się, bo prawo wkrótce się zmieni! Ważna informacja dla kierowców z punktami karnymi

2022-04-28 13:52
Kontrola drogowa, pomiar prędkości
Autor: Policja Kontrola drogowa

Masz punkty karne? To ostatni dzwonek, by zapisać się na szkolenie, które zredukuje ich liczbę. Nowe prawo, które wejdzie w życie od grudnia, uniemożliwi przyspieszone pozbycie się punktów karnych ze swojego konta. Co więcej, utrzymają się one zdecydowanie dłużej i będą zależne od tego, czy opłaciliśmy mandat.

Kierowcy, którzy mają punkty karne, muszą zdecydowanie bardziej pilnować się na drodze. Do tej pory piraci drogowi i ci, którzy regularnie zbierali punkty, mogli obniżyć ich liczbę, biorąc udział w specjalnym szkoleniu. Sześć godzin lekcyjnych i 350 zł później, ich konto stawało się lżejsze o 6 punktów. Taka możliwość istnieje jeszcze przez chwilę, bo od września 2022 roku prawo dotyczące punktów karnych zdecydowanie się zaostrzy. A oprócz ich wydłużonej "ważności", zwiększy się przyznawana za pojedyncze wykroczenie ich liczba.

Koniec z redukowaniem punktów karnych

To ostatni dzwonek dla tych, którzy chcą skorzystać z możliwości zredukowania punktów karnych na swoim koncie. Kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy, będą teraz mieli trudniej. Zmienią się bowiem również zasady "nagradzania" punktami. Jednorazowo będzie można ich dostać aż 15 (na razie jest to maksymalnie 10 punktów). Kolejną zmianą jest ważność punktów karnych, które pozostaną na naszym koncie przez 2 lata i to na dodatek licząc od momentu opłacenia mandatu. Obecnie ważność punktów to jeden rok, od momentu popełnienia wykroczenia.

Zmiany, które wprowadza rząd, mają na celu utemperowanie zapędu polskich kierowców do szybkiej jazdy, a co za tym idzie - poprawę bezpieczeństwa. O piekielnie wysokich kwotach, jakie pojawiły się w taryfikatorze, pisaliśmy niejednokrotnie. Czas pokaże, czy planowane zmiany wpłyną na liczbę wypadków na polskich drogach. Na razie statystyki nie wskazują na zauważalną poprawę bezpieczeństwa.

Sonda
Dostałeś kiedyś mandat za kierownicą?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE