Serwis klimatyzacji drogi jak nigdy! Nie warto go jednak zaniedbywać

2019-03-25 17:16
serwis klimatyzacji
Autor: materiały prasowe

Pogoda za oknem coraz ładniejsza, a dni coraz dłuższe. Choć klimatyzacji powinniśmy używać przez cały rok, zbliża się sezon, w którym wielu z nas włączy ją pierwszy raz od dłuższego czasu. Coroczny serwis niestety staje się droższy. Co ma na to wpływ?

Zaniedbany układ klimatyzacji może być większym zagrożeniem niż nam się wydaje. Choć uzupełnienie czynnika i rutynowe czynności kosztują coraz więcej, nie powinniśmy ich zaniedbywać. Może się to odbić na naszym portfelu, ale i zdrowiu.

Przede wszystkim, układ klimatyzacji może stać się siedliskiem grzybów i drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie układu i wymiana filtra kabinowego. Jak sama nazwa wskazuje, filtruje on powietrze, którym oddychamy siedząc we wnętrzu auta. Pominięcie jego wymiany ma wpływ na zapach, parowanie szyb i przede wszystkim jakość powietrza. To szczególnie istotne w dużych, zanieczyszczonych miastach, w których unosi się dużo szkodliwego dla zdrowia pyłu.

Istotne jest też regularne napełnianie czynnika i sprawdzenie stanu kompresora. Ważne, by ruchome części były należycie smarowane, a bez czynnika nie jest to możliwe. Zatarcie sprężarki może doprowadzić do kosztownej awarii. Podczas rutynowej inspekcji sprawdzana jest również szczelność - w sprawnej klimatyzacji czynnik nie powinien wydostawać się przewodami czy ich łączeniami.

Zużywający się czynnik chłodniczy to główny koszt serwisu klimatyzacji. Kiedyś koszt takiej czynności nie wykraczał poza 150-200 zł. Dziś niewiele warsztatów robi to poniżej 200 zł, a ceny mogą sięgnąć nawet 400 zł. I to za stary, popularny czynnik R134a, który w drodze unijnych regulacji stał się reglamentowany w trosce o środowisko naturalne. 

klimatyzacja
Autor: Rafał Mądry

Samochody, które dziś zjeżdżają z fabrycznych taśm, obowiązkowo korzystają z nowego czynnika R1234yf, który budzi kontrowersje nie tylko z uwagi na jego cenę. Wiele razy kwestionowano bezpieczeństwo jego użycia, przede wszystkim z powodu jego samozapłonu w temperaturze 400 stopni Celsjusza. Jego wadą jest również niezwykle wysoka cena - uzupełnienie może nas kosztować 700 zł!

Jeśli czyszczenie i odgrzybianie nie wchodzi w skład przeglądu w wybranym przez nas warsztacie, warto zdecydować się również na ten zabieg. Kosztuje on 50-100 zł, a znacząco poprawi komfort jazdy i nasze zdrowie.

Badanie nieszczelności jest nieco trudniejsze, bo zwłaszcza w nowszych autach, dostęp do przewodów układu i stopień jego skomplikowania nie ułatwia zadania. Zbyt szybkie ubywanie czynnika może jednak świadczyć o konieczności zlokalizowania wycieku.

W przeciwieństwie do wymiany opon, z serwisem klimatyzacji nie musimy czekać na ciepłą pogodę. Pierwsze dni wiosny to odpowiedni czas, by odwiedzić warsztat i zrobić porządek z klimą w aucie.

serwis klimatyzacji
Autor: Paweł Kaczor serwis klimatyzacji

Wiesz, że możesz dostać artykuły skórzane w super cenach? Sprawdź rabaty na Wittchen promocje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE