Wakacje w kamperze - Volkswagen pokazał nam jak to się robi

2022-06-04 18:26

W ostatnich latach caravaning wrócił do łask. Między innymi ze względu na pandemię, z dnia na dzień coraz więcej osób interesuje się tematem podróżowania we własnym, mobilnym domu. Volkswagen pokazał mi jak podróżować kampervanem, żeby było to proste i przyjemne. Od czego warto zacząć, by czerpać frajdę z caravaningu?

Wybierz odpowiedniego kampera

Na samym początku musisz określić swoje potrzeby. Bus ma służyć tylko do spania? A może chcesz również w nim jeść i pracować? Będziesz korzystać z kempingów, czy koła zaprowadzą Cię na dzikie polany? Wszystko to ma znaczenie. Volkswagen Samochody Dostawcze ma w swojej gamie modelowej 3 kampervany. Każdy z nich znajdzie swoich miłośników. Najmniejszym, najprostszym i oczywiście najtańszym jest Volkswagen Caddy California. Na wyposażeniu posiada 2-osobowe łóżko, kuchenkę gazową z szafkami, zasłonki do okien, plastikowe markizy do przednich szyb umożliwiające przepływ powietrza, torby bagażowe montowane na oknach i… tak na dobrą sprawę z udogodnień caravaningowych to tyle. Czy to źle? Zależy dla kogo. To auto idealnie sprawdzi się w przypadku osób planujących krótkie wypady połączone z noclegiem i jedzeniem np. na ryby.

Volkswagen California 6.1

Modelem pośrednim jest Volkswagen California 6.1. To kamper, wywodzący się z rodziny Transporter, garściami czerpiący z legendy popularnego Bulika. To już prawie pełnoprawny dom na kółkach. Znajdziemy w nim dwa 2-osobowe łóżka, kuchenkę, zlew, lodówkę, stół, masę szafek i schowków, ogrzewanie i wentylację postojową, przyłącze do podłączenia prądu oraz mobilny (zewnętrzny) prysznic. Jest to model idealny do sprawnego podróżowania po kempingach z dostępnymi sanitariatami, chociaż przy odrobinie chęci da się w nim podróżować śpiąc na dziko.

Volkswagen Grand California

Największym kampervanem z gamy Volkswagen Samochody Dostawcze jest Grand California, która zbudowana została na podstawie Craftera. Grand California, podobnie jak Crafter, jest produkowana w Polsce, a dokładniej w podpoznańskiej Wrześni. To już pełnoprawny kamper, który oprócz cech modelu California 6.1 posiada między innymi osobną przestrzeń dzienną, łazienkę z ubikacją czy klimatyzację postojową. Jest on idealny dla osób, które planują wielomiesięczne podróże busem połączone z noclegami na dziko, bez dostępu do kempingowych sanitariatów.

Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz

Przed wyruszeniem w drogę zrób sobie listę najważniejszych rzeczy i zabierz ze sobą wszystko, co się na niej znajduje. Sprawdź, czy najważniejsze rzeczy w Twoim mobilnym mieszkaniu działają tak, jak powinny. Przeanalizuj trasę, którą będziesz się poruszać. Niektóre kraje wymagają dość specyficznego wyposażenia pojazdu. Warto o to zadbać wcześniej.

Nie pakuj się. Po prostu się przeprowadź

Pakowanie swojego dobytku w walizki czy torby to niepotrzebne utrudnianie sobie życia i zabieranie cennej przestrzeni. Od razu zapełnij szafki swojego pojazdu ubraniami, talerzami (najlepiej plastikowymi!), sztućcami, pościelą, kosmetykami i wszystkim, czego potrzebujesz w podróży. W końcu kamper ma być Twoim domem na najbliższy czas, a w domu ubrań w walizkach raczej nie trzymamy.

Volkswagen California i Grand California w Chorwacji
Autor: Arek Jurczewski Volkswagen California i Grand California w Chorwacji

Porządek w kamperze

Posegreguj to co możesz. Najlepiej użyć do tego przezroczystych pudełek zamykanych na pokrywkę z zatrzaskami. Pomoże to w odnalezieniu wszystkiego, co potrzebne, a podczas jazdy zabezpieczy rzeczy przed rozrzuceniem po całym aucie. Utrzymanie naszego domu na kółkach w czystości jest niezwykle ważne. Na małej przestrzeni łatwo robi się bałagan, a w kamperze nie ma jej zazwyczaj zbyt wiele — szczególnie jeżeli mieszkamy w nim w kilka osób.

Naucz się swojego kampera

Krótka przygoda z Volkswagenem California 6.1 pokazała mi, że dokładne poznanie swojego domu na kółkach jest naprawdę ważne. Dobrze jest kilka razy na spokojnie przeprowadzić procedurę rozkładania wszystkiego, z czego będziemy korzystać. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i nerwów po dotarciu do celu, a w końcu jedziemy nim na wakacje, mamy się zrelaksować. Ostatnie co powinniśmy robić, to się stresować. Moje pierwsze rozkładanie Californi działo się po ciemku, a z nieba padał deszcz. Uwierzcie mi - nie było łatwo. Każda następna próba złożenia i rozłożenia poszczególnych elementów przebiegła już dużo sprawniej, dlatego warto mieć to w małym palcu.

Volkswagen California i Grand California w Chorwacji
Autor: Arek Jurczewski Volkswagen California i Grand California w Chorwacji

Co warto ze sobą zabrać do kampera?

Pomijając rzeczy codziennego użytku takie jak ubrania, kosmetyki, naczynia czy jedzenie, nie można zapomnieć o typowo kempingowych rzeczach takich jak: latarka, czołówka, zapasowe baterie, power banki, przybory do sprzątania, przyłącze do prądu, najazdy do poziomowania czy wąż do napełniania zbiornika wody. Skoro już jesteśmy przy zbiorniku na wodę, to warto wspomnieć o tym, żeby przed podróżą zadbać o opróżnienie wody szarej i czystej, po wcześniejszym sprawdzeniu ich stanu. W kampervanach produkowanych przez Volkswagen Samochody Dostawcze jest to niezwykle proste. Cały system zarządzania znajduje się na tablecie. Przy jego pomocy możemy w łatwy sposób sprawdzić ile brudnej, a ile czystej wody znajduje się w zbiornikach. Podróżowanie z pełnymi zasobnikami to dodatkowa masa, która niekorzystnie wpływa na spalanie. Zbiornik z czystą wodą napełnimy na każdym kempingu z parcelami dla kamperów — często nawet na samych parcelach, a w przypadku spania na dziko w krajach, w których caravaning jest popularny, ujęcia z wodą znajdziemy np. na stacjach benzynowych czy parkingach przy autostradzie.

Volkswagen California i Grand California w Chorwacji
Autor: Arek Jurczewski Volkswagen California i Grand California w Chorwacji

Jeżeli chcesz nocować na dziko, sprawdź gdzie możesz to zrobić legalnie

W wielu krajach spanie w aucie nie jest problemem. W Polsce możesz zatrzymać się kamperem na każdym parkingu i iść w nim spać. Nie wszędzie za to możesz kempingować, czyli rozłożyć markizę, postawić stolik z krzesłami itd. Przed podróżą warto sprawdzić, jak sytuacja wygląda w kraju, w którym planujemy nocleg. Pobudka przez policjanta z informacją o czekającym nas mandacie może być niezbyt optymistycznym rozpoczęciem kolejnego dnia urlopu.

Uważaj, to uzależnia!

Taki styl podróżowania z pewnością nie jest dla każdego, ale jeżeli się Tobie spodoba, możesz wpaść po uszy i od razu zacząć planować w swojej głowie kolejne podróże. Przyznaję się - wracając z kilkudniowej przygody z Volkswagenem California 6.1, zacząłem się zastanawiać jak będzie wyglądało moje kolejne spotkanie z kamperem... Mam już parę pomysłów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE