Uważaj na niedzielnych kierowców i pieszych! Wszystkich Świętych 2021

2021-11-01 9:25
Kontrola drogowa
Autor: Policja Kontrola drogowa

Jak co roku 1 listopada należy liczyć się ze wzmożonym ruchem i możliwymi utrudnieniami na drogach. Liczniejsze niż zwykle policyjne kontrole, tak zwani niedzielni kierowcy, którzy wsiadają do aut tylko od święta, nieprzewidywalni piesi, a do tego niełatwe jesienne warunki atmosferyczne. Na te aspekty trzeba uważać najbardziej w związku z obchodami dna Wszystkich Świętych. Podstawą jest opanowanie za kierownicą i zasada ograniczonego zaufania.

W związku ze spodziewanym wzmożonym ruchem na drogach krajowych zostały podjęte działania, by pomóc kierowcom w sprawnym i bezpiecznym podróżowaniu. Od piątku (29 października) do wtorku (2 listopada) zostanie przeprowadzona akcja "Znicz 2021". Działania pod taką nazwą na stałe wpisały się w harmonogram pracy Policji, jak również w krajobraz polskich dróg. Podczas służby mundurowi skupią się na ochronie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie działań policjanci z grupy SPEED kontrolować będą prędkość na głównych ciągach komunikacyjnych wykorzystując do swojej pracy nie tylko wideorejestratory ale również najnowsze mierniki prędkości. Pracę policjantów drogówki wspomagać również będą drony, dzięki którym z powietrza będzie można ocenić przepustowość dróg.

W związku z obchodami Wszystkich Świętych w całej Polsce należy się spodziewać zmian w organizacji ruchu drogowego (szczególnie w okolicach nekropolii) oraz wzmożonych kontroli policyjnych. W okresie tym ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 31 października, w godzinach od 18 do 22, oraz 1 listopada w godzinach od 8 do 22. 

Jak przetrwać bez szkód i mandatu?

Należy pamiętać, że w jesiennych warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża, a wcześniej zapadający zmrok powoduje pogorszenie widoczności. Zwracajmy uwagę na znaki ograniczenia prędkości, które wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu. Zachowujmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas pojazdu.  Na drodze zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi. Samochody należy pozostawiać w miejscach gdzie nie zabraniają tego przepisy, nie powodować zagrożenia bezpieczeństwa, a także nie blokować ruchu innym. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, uważajmy na innych kierowców oraz pieszych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE