Wszystkich Świętych na drogach. W tych miejscach spodziewaj się policyjnych kontroli

2019-10-31 10:25 Yanosik / Rafał Mądry
Wszystkich Świętych 2019 w Białymstoku. Sprawdź jak dojechać na cmentarze
Autor: KWP Białystok

Drogi krajowe, wojewódzkie czy powiatowe – które trasy w okresie Wszystkich Świętych 2019 będą częściej kontrolowane przez policję? Jaka kategoria dróg jest w tym czasie najbardziej kolizyjna? Specjaliści z systemu Yanosik przeanalizowali dane zbierane w poprzednich latach i opublikowali wyniki analizy.

Od wielu lat w okresie Wszystkich Świętych rusza akcja Znicz. Według statystyk Policji w poprzednim roku w ciągu pięciu dni doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób a 528 zostały ciężko ranne. Aby bezpiecznie dotrzeć do celu warto wiedzieć co może nas czekać na drodze.

Yanosik to system wzajemnego informowania się kierowców o aktualnych zdarzeniach na drodze. Wśród zgłoszeń pojawiają się powiadomienia m.in. o wypadkach, remontach czy o kontrolach prędkości. Autentyczność tych ostrzeżeń weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego zgłoszenia. Dzięki takim informacjom kierowca z wyprzedzeniem może przygotować się do odpowiednich manewrów zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego

– komentuje Julia Rachwalska, Yanosik.

Przeczytaj koniecznie: Akcja ZNICZ 2019. Policja podpowiada kierowcom, o czym pamiętać na drodze

Posiadając tego typu anonimowe dane, specjaliści systemu Yanosik postanowili przyjrzeć się sytuacji drogowej w okresie zeszłorocznych Wszystkich Świętych i dokonać prognozy na długi weekend 1-3 listopada. Pod lupę trafiły kontrole policji. 

Z dróg krajowych na powiatowe?

Na wstępie sprawdziliśmy, na drogach jakich kategorii policja koncentruje swoje działania. Porównaliśmy zgłoszenia w okresie Wszystkich Świętych i zestawiliśmy je z notyfikacjami dodawanymi podczas zwykłych weekendów. Okazało się, że podczas akcji Znicz policja znacznie zwiększa swoje działania na drogach niższej kategorii – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik. – Na drogach wojewódzkich odnotowaliśmy wzrost zgłoszeń dotyczących kontroli o 21 proc., powiatowych o 28 proc, natomiast na gminnych o 30 proc. Wśród dróg krajowych sytuacja związana z kontrolami prędkości jest taka sama jak podczas standardowego weekendu.

Sprawdź: Reorganizacja ruchu przy cmentarzach. Yanosik pokaże zamknięte ulice i zmiany kierunku jazdy

Czy policja zwiększa swoje działania na drogach niższej kategorii ze względu na większą wypadkowość?

Gdzie jest więcej kolizji?

Z danych systemu Yanosik wynika, że w okresie Wszystkich Świętych oprócz kontroli prędkości na drogach powiatowych i gminnych zwiększa się również liczba kolizji. Analogicznie wzrost o 20 proc. i 18 proc. Jedynie na drogach wojewódzkich kolizyjność spada o 5 proc. Większa liczba wypadków zdarza się także na drogach ekspresowych.

Wszystkich Świętych - obecność policji na drogach
Autor: Yanosik Wszystkich Świętych - obecność policji na drogach

Na tych drogach najczęściej kontrolują

Jakie konkretnie trasy znalazły się w czołówce rankingu? W analizie uwzględnione zostały drogi krajowe oraz wojewódzkie. W każdym województwie zostali wyłonieni „faworyci” policyjnej drogówki. Szczegóły przedstawiają poniższe grafiki.

Wszystkich Świętych - kolizyjność na drogach
Autor: Yanosik Wszystkich Świętych - kolizyjność na drogach
Najnowsze