Wymiana opon na letnie. Czy to już ten moment? - PORADNIK

Wygląda na to, że w większości kraju pożegnaliśmy już opady śniegu i zimową aurę. Wraz z nadejściem wiosny możemy spodziewać się raczej deszczu, ale nie tylko opady mają znaczenie w kontekście wymiany opon na letnie. Ważna jest również temperatura i jej dobowe wahania. Czy to już czas na wymianę opon na letnie?

Wymiana opon - czy to już czas? Wielu kierowców zadaje sobie to pytanie, widząc wiosenną aurę za oknem. Temperatury w pierwsze dni wiosny miejscami przekraczały 20 stopni, ale dobowe wahania nadal potrafią być spore. W górach może jeszcze padać śnieg, ale w większości kraju trzeba się już liczyć "tylko" z opadami deszczu.

Sprawdź: Prawo jazdy pozwoli Ci na WIĘCEJ! Większe uprawnienia i zmiany dla kierowców z kategorią B

Rzut oka w prognozy pogody zdradza, że w najbliższych dniach nawet wieczorami i w nocy temperatury nie będą spadać poniżej 4-5 stopni Celsjusza. Wygląda na to, że początek kwietnia będzie dobrym momentem na wymianę opon na letnie. Decyzję warto jednak podejmować w oparciu o indywidualne dla każdego kierowcy zmienne. Jeśli np. pracujemy wieczorami i często przemieszczamy się w nocy, gdy temperatury są niższe, możemy śmiało poczekać z wymianą opon.

Wymiana opon zimowych na letnie
Autor: Rafał Mądry Wymiana opon zimowych na letnie

Opony całoroczne - na pewno bezobsługowe?

Dylematu nie mają użytkownicy opon całorocznych. W ich przypadku wizyta u wulkanizatora nie jest konieczna, choć opony całoroczne nie są całkowicie "bezobsługowe". W miarę zużywania bieżnika, opony mogą wymagać ponownego wyważenia. Nie zaszkodzi też zamieniać opon między osiami - przekładać przednie na tył i na odwrót. Dzięki temu mamy szansę pojeździć dłiżej i równomiernie zużyć bieżnik kompletu wszystkich 4 opon.

Dowiedz się: Wymiana opon. Całoroczna opona może być dobrym wyborem, ale nie każda jest warta zakupu

Wymiana opon a sytuacja epidemiczna

Z informacji podawanych przez media wynika, że rząd rozważa wprowadzenie zakazu przemieszczania się. Choć póki co nie wiadomo, jakie regulacje będą obowiązywały w tej materii, wymiana opon to czynność mająca bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo i nie musimy obawiać się mandatu za jazdę do wulkanizatora. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zakażenia, niektóre zakłady oferują wymianę bezkontaktową, nie wymagającą wychodzenia z auta.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze