Zmieniasz opony? Sprawdź, ile mają lat! Jaki jest dopuszczalny wiek opon?

2021-11-06 13:53
Wymiana opon
Autor: Rafał Mądry Wymiana opon

Zmieniając opony na zimowe, warto jest sprawdzić nie tylko kondycję i wysokość bieżnika. Wielu kierowców zapomina, że guma z czasem starzeje się i twardnieje, a to w przypadku zimowych opon stanowi szczególny problem. Jaki wiek powinien oznaczać dla opony emeryturę?

Opony zimowe nie są w Polsce obowiązkowe, ale nasz klimat powinien skłonić każdego rozsądnego kierowcę do sezonowej wymiany ogumienia, lub jazdy na oponach całorocznych. Wielu kierowców kupuje opony raz na wiele lat, lub decyduje się na ogumienie używane. Nie ma w tym nic złego, ale warto pamiętać, że opona, oprócz wysokości bieżnika, ma również określony "termin ważności". Ogumienie z czasem traci swoje właściwości, a na jego starzenie wpływa wiele czynników. Jaki wiek jest graniczną wartością dla poprawnie przechowywanych opon?

Przyjmuje się, że opona zaczyna wyraźnie tracić swoje właściwości, jeśli jej wiek przekroczy 10 lat. Na pytanie "jak stare opony są jeszcze bezpieczne?" nie ma jednak jednej, poprawnej odpowiedzi, ponieważ kłopoty z ogumieniem mogą zacząć się zarówno wcześniej, jak i później. Na starzenie opon wpływają warunki przechowywania, poprawne ciśnienie i styl jazdy. Nie brakuje więc 10-letnich opon, które będą trzymać właściwości, a z drugiej strony niektóre gumy już po paru latach nie zapewnią nam wystarczających właściwości, lub zaczną hałasować.

Dlaczego opony zimowe nie powinny być twarde?

Gdy zmieniamy opony na zimowe, warto jest sprawdzić czy guma nie stwardniała, czy nie kruszy się ani nie pęka na powierzchni. Jeśli zauważymy takie objawy, oznacza to, że już dawno powinniśmy pomyśleć o zakupie nowego kompletu. W przypadku opon zimowych twardnienie jest szczególnym problemem, bo mieszanki z których są wykonane powinny być miękkie. W niskich temperaturach gwarantują one lepszą trakcję niż twardsze opony zimowe, przystosowane do kontaktu z rozgrzanym asfaltem.

Jak sprawdzić datę produkcji opony?

Data produkcji, opisana jako DOT, jest wytłoczona na bocznej ściance opony i zakodowana czterema cyframi np. DOT 4209 oznacza to, że opona została wyprodukowana w 42 tygodniu 2009 roku. Zasada ta dotyczy opon zimowych, letnich jak i całorocznych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE