Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Kontrola drogowa

Za to dostaniesz mandat nawet jako pasażer! Lista kosztownych wykroczeń

2022-07-13 11:12

Myślisz, że na fotelu pasażera nie grozi ci mandat? Błąd! Nawet jeśli nie prowadzisz auta, możesz zostać ukarany za szereg przewinień. Kary potrafią być słone, bo mogą sięgnąć aż 1500 zł! Za co pasażerowie zapłacą najwięcej i jakie wykroczenie popełniają najczęściej?

Spis treści

  1. Czy pasażer może zostać ukarany mandatem?
  2. Mandat za niezapinanie pasów przez pasażera
  3. Mandat za śmiecenie
  4. Mandat za spowodowanie wypadku lub kolizji również dla pasażera
  5. Mandat dla pasażera, który wsiada do auta z pijanym kierowcą

Czy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Podróżowanie na prawym fotelu (lub na tylnej kanapie) wcale nie zwalnia nas z pewnych obowiązków. Pasażer, podobnie jak kierowca, również jest uczestnikiem ruchu i również może zostać ukarany mandatem. Wśród wykroczeń, za które policja może wręczyć pasażerom mandat znajdują się "błahe" przewinienia, jak i poważne naruszenia będące podstawą do wlepienia srogiej kary. Przy odrobinie (nie)szczęścia i braku pomyślunku możemy otrzymać mandat w wysokości 1500 zł! Za co pasażerowie mogą zapłacić najwięcej i za jakie wykroczenie są karani najczęściej?

Mandat za niezapinanie pasów przez pasażera

To najczęstsze wykroczenie, którego dopuszczają się pasażerowie. Co więcej, jeśli pasażer jedzie samochodem bez zapiętych pasów, kara obejmie zarówno jego jak i kierowcę! Prowadzący otrzyma za to również punkty karne. Pasażer, za naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa otrzyma mandat w wysokości 100 zł. Kierowca, za przewożenie niezapiętych osób zapłaci kolejne 100 zł, a do jego konta zostaną dopisane 4 punkty karne, które już niedługo, w myśl nowych przepisów wygasną po upływie dwóch lat od zapłaty mandatu.

Kontrola drogowa

i

Autor: Policja Policjant kontroluje kierowcę

Mandat za śmiecenie

Widok wylatujących z okna jadącego auta śmieci nie jest na szczęście aż tak powszechny, ale naszych przy drogach wciąż widujemy puste butelki, niedopałki czy papierki po przekąskach. Dla pasażera - wstyd. Dla policji - okazja do wystawienia słonego mandatu. Zgodnie z przepisami, może on wynieść aż 500 zł! Taryfikator nie przewiduje w tej sytuacji mandatu dla kierowcy. Jego wina kończy się bowiem na kiepskim doborze pasażerów towarzyszących mu w podróży.

Mandat za spowodowanie wypadku lub kolizji również dla pasażera

Mogłoby się wydawać, że za spowodowanie wypadku lub kolizji odpowiada tylko i wyłącznie kierowca. Praktyka pokazuje jednak, że czasem to nieodpowiedzialny pasażer może być winny. Za przykład może posłużyć sytuacja, którą przytacza mubi.pl - w 2017 roku, w Dusznikach w województwie wielkopolskim, doszło do wypadku. Kierowany przez 39-latkę Volkswagen Passat uderzył w drzewo. Sprawcą zdarzenia okazał się być pijany, 21-letni pasażer, który w trakcie jazdy zaciągnął hamulec ręczny. Kobieta nie zdołała opanować auta, które wpadło w poślizg, a następnie uderzyło w przydrożne drzewo. W sytuacji takiej jak opisana powyżej, pasażerowi grozi mandat w wysokości kwoty przewidzianej za dane wykroczenie (spowodowanie kolizji - 1000 zł) powiększonej o 500 zł. Oznacza to, że nawet na siedzeniu pasażera możemy dostać 1500-złotowy mandat!

mandat kontrola policja

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS

Mandat dla pasażera, który wsiada do auta z pijanym kierowcą

Pasażer, który wsiada do auta z pijanym kierowcą i nie robi nic, by go powstrzymać, może zostać uznany współwinnym wypadku! Za takie zachowanie grozi nie tylko mandat w wysokości 300 zł, ale i kłopoty przy wypłacie odszkodowania. Pasażer, który świadomie wsiądzie do samochodu z pijanym kierowcą, w razie wypadku, musi liczyć się ze zmniejszeniem lub utratą należnej z tytułu polisy ubezpieczeniowej rekompensaty. Jeszcze gorsza sytuacja dotyczy pasażerowi, który oddaje swój samochód do dyspozycji pijanemu kierowcy. Udostępnienie pojazdu osobie, która nie powinna go prowadzić to prosta droga do odpowiedzialności finansowej za skutki zdarzenia takiego jak wypadek lub kolizja. O wymiarze kar i grzywien decyduje sąd.

Sonda
Czy dostałeś kiedyś mandat jako pasażer auta?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE