Karta pojazdu, dowód rejestracyjny

i

Autor: Maciej Lubczyński Karta pojazdu, dowód rejestracyjny

Zapłacimy więcej za OC

Zła wiadomość dla kierowców. Eksperci nie mają wątpliwości - podwyżki uderzą w każdego

2022-10-31 9:03

Po latach stagnacji może w końcu nadejść prawdziwa lawina podwyżek. O pierwszych sygnałach mówią eksperci, którzy nie mają wątpliwości, że cena ubezpieczenia OC musi wzrosnąć. Kierowcy zapłacą więcej, bo branża jest na skraju rentowności. Ile wyniosą podwyżki i kiedy możemy się ich spodziewać?

Cena OC wzrośnie. Podwyżki sięgną 50 procent

Ceny ubezpieczenia OC od paru lat spadały, a przez ostatnie miesiące opierały się inflacji. Eksperci Rankomat.pl są zdania, że to koniec korzystnego dla kierowców trendu. Wszystko wskazuje na to, że zbliża się czas ogromnych podwyżek. Raport opublikowany przez Rankomat i RMF FM wskazuje, że pierwsze od wielu miesięcy podwyżki zwiastują prawdziwą lawinę. O ile więcej zapłacimy za ubezpieczenie OC i kiedy możemy spodziewać się podwyżek?

Podwyżki cen OC - pierwsze sygnały są już widoczne

Z raportu wynika, że po wielu miesiącach cen utrzymywanych na średnim poziomie poniżej 500 zł, wreszcie doczekaliśmy się wzrostu średniej ceny o 2 zł. Za OC, kierowcy w Polsce płacą dziś średnio 501 zł. To wciąż niewiele, ale zdaniem analityków, branża jest na skraju rentowności. "Możliwe, że powtórzy się scenariusz z 2016 roku, gdy składki wzrosły lawinowo" - stwierdził cytowany w raporcie ekspert, Daniel Bartosiewicz. To czarny scenariusz dla kierowców, którzy muszą zmagać się z piekielnie wysokimi cenami paliw, a także droższymi oponami czy częściami eksploatacyjnymi.

O ile więcej zapłacimy za ubezpieczenie OC?

O ile wyższa będzie cena OC? Na razie nie wiadomo, ale eksperci oceniają, że podwyżki powinny sięgnąć 50-60 procent, by branża stała się rentowna. Jeśli towarzystwa ubezpieczeniowe lawinowo zaczną windować ceny, możemy spodziewać się prawdziwej drożyzny - średnia cena OC może sięgnąć niebawem 700-800 zł. Warto przypomnieć również, że zgodnie z raportem Polskiej Izby Ubezpieczeń rośnie wartość wypłacanych szkód, co jest dodatkowym bodźcem do podniesienia składek. Czy czeka nas koniec okresu taniego OC? Wszystko na to wskazuje. Choć składkę roczną można rozłożyć na raty, wielu polskich kierowców dostanie mocno po kieszeni.

Sonda
Opłaciłeś już w tym roku ubezpieczenie OC?