Alert RCB dla województwa kujawsko-pomorskiego! Armagedon za oknami

2021-07-28 13:37
Burza z piorunami - alert RCB
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Alert RCB dla województwa kujawsko-pomorskiego! Armagedon za oknami / Zdjęcie poglądowe

Do mieszkańców woj. świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego wysłano SMS-owe ostrzeżenia o burzach, ulewnym deszczu, silnym wietrze i gradzie - podało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, cytowane przez Polską Agencję Prasową.

Alert RCB dla województwa kujawsko-pomorskiego! Armagedon za oknami

- Uwaga! Dziś w nocy i jutro rano (28/29.07), burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad - głosi komunikat RCB. Przypomniano, że podczas burz należy znaleźć bezpieczne schronienie i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega także, że w związku z burzami możliwe będą podtopienia i przerwy w dostawie prądu. W środę rano początkowo zachmurzenie było małe i umiarkowane. - Później, w ciągu dnia miejscami wzrośnie do dużego, a wraz ze wzrostem zachmurzenia pojawią się przelotne opady deszczu i burze -  powiedział synoptyk IMGW Jakub Gawron. Ostrzegł, że "burze mogą być znów gwałtowne".

Czytaj też: Alarm meteo dla Torunia! Za oknami rozpęta się pogodowe piekło

Na burze szczególnie narażona będzie wschodnia połowa kraju oraz pas od Pomorza Wschodniego aż do centrum kraju. - Tutaj spodziewamy się burz z opadami deszczu lokalnie nawet do 40 mm - wskazał rozmówca PAP.

- Porywy wiatru podczas burz do 80-90 km/h. Jednak lokalnie nie można wykluczyć, że zawieje nawet z prędkością 100 km/h - powiedział ekspert Instytutu. - Będą to bardzo gwałtowne burze - podkreślił synoptyk IMGW.

Burza - poradnik RCB
Autor: RCB Burza - poradnik RCB

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem. Rozlewiska na ulicach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE