Bydgoska Opera Nova wycofuje rosyjski balet z repertuaru. Mieszkańcy reagują

i

Autor: pixabay.com Bydgoska Opera Nova wycofuje rosyjski balet z repertuaru. Mieszkańcy reagują

Zamieszanie z rosyjskim baletem!

Bydgoska Opera Nova wycofuje rosyjski balet z repertuaru. Mieszkańcy reagują

2022-10-12 13:36

Z powodu wojny na Ukrainie Opera Nova w Bydgoszczy postanowiła podjąć radykalny krok. Jak informuje bydgoskie Radio Eska, z listopadowego i grudniowego repertuaru zniknie „Dziadek do orzechów”. Dwuaktowy balet to dzieło słynnego Rosjanina – Piotra Czajkowskiego. Opera nie zamierza promować więcej rosyjskiej sztuki. Według ustaleń dziennikarza "Eski", tę samą decyzję wcześniej podjęły toruńskie Jordanki. Chodziło wtedy o „Jezioro Łabędzie”.

Bydgoska Opera Nova wycofuje rosyjski balet z repertuaru

Obecnie w wielu krajach europejskich ma miejsce bojkot kultury rosyjskiej z powodu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Dzieje się to również w Polsce. Obecnie radykalne kroki postanowiła podjąć Opera Nova w Bydgoszczy. Z repertuaru znika słynny balet autorstwa Piotra Czajkowskiego - przekazuje Radio Eska w Bydgoszczy.

- Sytuacja w Ukrainie i tocząca się tam wojna z rosyjskim najeźdźcą nie pozwalają nam utrzymać ujętych w repertuarze listopadowym i grudniowym Opery Nova spektakli baletowych „Dziadka do orzechów” P. Czajkowskiego – czytamy w komunikacie Opery Nova w Bydgoszczy.

Spektakle zostały zaplanowane wiele miesięcy temu. Jak co roku, miały odbywać się w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Opera nie zamierza jednak dalej promować więcej rosyjskiej sztuki. Miejsce „Dziadka do orzechów” zajmie familijna „Alicja w Krainie Czarów” autorstwa Przemysława Zycha - wyjaśnia dziennikarz bydgoskiej "Eski".

Osoby, które zakupiły już bilety na rosyjską sztukę baletową proszone są o kontakt z Działem Promocji i Obsługi Widzów.

Spektakl w Operze Nova odwołany. Co na to mieszkańcy?

Informacja o odwołaniu spektaklu spotkała się raczej z pozytywną reakcją mieszkańców. Oto komentarze, które pojawiły się pod postem:

- Dobra decyzja w obliczu wojny w Ukrainie. Popieram

- Z całego serca popieram zmianę! Kupiłam już bilety na Alicję

- Brawo Opera Nova, brawo dyrektor Figas. Bez "Dziadka do orzechów" można żyć, gdy na ukraińskie miasta spadają rakiety.

- Jedyna słuszna decyzja. Brawo wy

Pojawiły się też takie komentarze:

- Bardzo zła decyzja. Może, idąc tym kodem, wyrzucić tablicę Mendelejewa ze szkół!... Skrajność jest zła. Zawsze.

- Upolitycznianie niepolitycznej sztuki. Więcej pożytku zrobiłoby przekazanie części funduszy z ,,Dziadka do orzechów" na pomoc Ukrainie. To by był dopiero pstryczek w nos 

Sonda
Czy odwołanie spektaklu było dobrą decyzją?
Groby reżyserów i operatorów filmowych cz. 2. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają