Dystrybucja jodku potasu w Bydgoszczy. Tabletki są już w szkołach

i

Autor: pixabay.com Dystrybucja jodku potasu w Bydgoszczy. Tabletki są już w szkołach

Kiedy zostaną rozdane?

Dystrybucja jodku potasu w Bydgoszczy. Tabletki są już w szkołach

2022-10-12 10:48

Jodek potasu trafił do Bydgoszczy. W środę (12 października) urząd miasta przekazał, że przejął tabletki jodku potasu oraz wyznaczył punkty dystrybucji w szkołach podstawowych. - Otwarcie i dystrybucja tabletek nastąpi wyłącznie w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego - zastrzega bydgoski magistrat.

Jodek potasu w Bydgoszczy

- Informujemy, że miasto Bydgoszcz przyjęło do swoich magazynów tabletki jodku potasu. Wcześniej przekazaliśmy do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego listę punktów dystrybucji na terenie Bydgoszczy (47 punktów zlokalizowanych w szkołach podstawowych) - czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie urzędu miasta. Sytuacja radiacyjna jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, która podkreśla, że w tej chwili takie zagrożenie nie występuje.

Jodek potasu w Bydgoszczy. Kiedy tabletki będą rozdane mieszkańcom?

Jak podkreślają władze miasta, otwarcie punktów i dystrybucja tabletek nastąpi wyłącznie w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, po decyzji władz centralnych o konieczności wydawania tabletek z jodkiem potasu mieszkankom i mieszkańcom. Do czasu wydania takiego komunikatu przez władze centralne, punkty będą nieczynne! 

Jodek potasu na promieniowanie. Jak działa lek?

Jodek potasu (KI) to związek chemiczny, który wspomaga ochronę przed skutkami promieniowania radioaktywnego. Kiedyś szerzej znany pod postacią płynu Lugola, którego jest składnikiem. Płyn bardzo dobrze znają niektórzy Polacy, ponieważ był on podawany po awarii elektrowni w Czarnobylu. Teraz sam płyn nie jest już stosowany, a jodek potasu występuje w tabletkach. Jak działa jodek potasu i dlaczego jest aż tak ważny? Jodek potasu skutecznie blokuje wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego jodu-131. Dzięki temu tarczyca nie wchłania i nie magazynuje radioaktywnego jodu-131, który może prowadzić do wielu groźnych chorób. Więcej na temat jodu potasu przeczytasz w tekście: Jodek potasu na promieniowanie - co to? Tabletki jodku potasu rozdane, miasta w gotowości. Gdzie kupić jodek potasu?

Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Jodek potasu dla Dolnoślązaków. Kto i kiedy go dostanie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany