Dzień Nauczyciela

i

Autor: 14995841 / Pixabay Dzień Nauczyciela

Nauczyciele świętują

Dzień Nauczyciela. Kto ma wolne 14 października, czy trzeba iść do szkoły? Szykuje się długi weekend!

2022-10-12 11:29

Dzień Nauczyciela to piękne święto wszystkich belfrów i pracowników oświaty. Co roku tego samego dnia, 14 października, obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Z tej okazji w szkołach odbywają się apele i akademie, a nauczyciele są nagradzani za swoją pracę. Pojawia się jednak pytanie, czy Dzień Nauczyciela jest wolny od szkoły i pracy? Szczególnie, że 14.10 w 2022 roku przypada w piątek, uczniowie liczą więc na długi weekend. Zobaczcie, kto ma wolne 14 października!

Kto ma wolne 14 października? Czy Dzień Nauczyciela 2022 jest wolny?

Dzień Nauczyciela to tak naprawdę Dzień Edukacji Narodowej. Jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które zostało ustanowione 27 października 1972 roku. Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2022? Już niedługo! Belfrowie i pracownicy oświaty świętują już 14 października. Z tej okazji wielu uczniów i rodziców szykuje dla nauczycieli niespodzianki i prezenty. W związku z tym, że Dzień Nauczyciela 2022 wypada w piątek, wiele osób zastanawia się także, czy jest to dzień wolny od szkoły i pracy. Co mówią przepisy?

Dzień Nauczyciela wolny od zajęć

Zgodnie z artykułem 74. Karty Nauczyciela "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych", a to oznacza, że Dzień Nauczyciela nie jest więc dniem wolnym od pracy, jednak tego dnia nie odbywają się normalne lekcje. Wiele placówek edukacyjnych decyduje się na świętowanie tego dnia w inny sposób. Bardzo często zamiast normalnych zajęć, organizowane są apele i różnego rodzaju imprezy. Nie oznacza to jednak, że uczniowie i nauczyciele mają tego dnia wolne. Niektóre szkoły zwalniają jednak swoich podopiecznych z obowiązkowej obecności w szkole tego dnia.

Czy Dzień Nauczyciela jest wolny od pracy?

14 października - Dzień Nauczyciela - nie znajduje się na liście dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że jest to normlany dzień roboczy.

Prezenty na Dzień Nauczyciela

Tradycją jest, że z okazji Dnia Nauczyciela belfrowie otrzymują podarunki od uczniów. Najczęściej są to kwiaty lub czekoladki, w niektórych szkołach rodzice i uczniowie potrafią jednak mocno wykosztować się na prezent. Kupują na przykład vouchery do spa, czy bony prezentowe. Szczegóły w materiale: Dzień Nauczyciela 2022. Prezenty nawet za tysiąc złotych! Tutaj inflacja nie sięga. Oto najmodniejsze prezenty na Dzień Nauczyciela 2022

Życzenia na Dzień Nauczyciela

Oprócz prezentów, z okazji Dnia Nauczyciela składa się także życzenia dla nauczycieli. Czego mogą życzyć belfrom uczniowie? Przykładowe życzenia na Dzień Nauczyciela zamieszczamy poniżej.

***

Kochana Pani! - zacznę zwyczajnie,

że z Tobą w szkole było bardzo fajnie:

i w deszczu i w słotę, w smutku i w radości,

wspierasz i uczysz życia w radości.

Dzisiaj za wszystko chcę Pani podziękować

i skromny bukiecik kwiatów podarować.

***

W podzięce za zachęcanie do myślenia

tak dobrze i uczciwie, jak tylko to możliwe

spełnienia najskrytszych marzeń życzy…

***

Rzekę pięknych kwiatów znamy,

tulipanów, róż i bzów.

Dla nauczycieli mamy,

Najpiękniejszy bukiet słów.

***

Z okazji tego święta, życzę całemu Gronu Pedagogicznemu dużo zdrowia, energii i wytrwałości, byście mogli w pełni realizować swoje plany życiowe i zawodowe.

Sonda
Kwiaty czy prezent. Co dasz nauczycielowi 14 października?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają