ABM włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

i

Autor: Getty Images

Koronawirus w Bydgoszczy. Dodatkowy milion na walkę z epidemią

2020-03-23 13:15

W walce z koronawirusem miasto sięgnie po dodatkowe środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe. Piieniądze zostaną przeznaczone na przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Bydgoszczy. O przeniesieniu środków zdecydowała Rada Miasta Bydgoszczy, na ostatniej sesji, która odbyła się 20 marca.

KORONAWIRUS KUJAWSKO-POMORSKIE
Dane z 22.03.2020, godz. 14:00

  • 20 – liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
  • 38 – osoby hospitalizowane z podejrzeniem zakażenia
  • 3109– liczba objętych kwarantanną
  • 1514 - liczba objętych nadzorem epidemiologicznym

Rezerwa na zarządzanie kryzysowe to obowiązkowo wyodrębnione środki finansowe w budżecie które mogą być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach kryzysowych. Chodzi o zdarzenia nieplanowane, które w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie miasta. Takim zdarzeniem z pewnością jest epidemia koronawirusa panująca na całym Świecie.

- Wysokość rezerwy na zarządzanie kryzysowe w budżecie wynosi ponad 6 mln złotych i kwota ta powinna wystarczyć na ewentualne zdarzenia, które mogą wystąpić w całym roku budżetowym. W związku z koniecznością zabezpieczenia naszych służb, które wykonują swoje zadania i są narażeni na ewentualny kontakt z osobami zakażonymi istnieje konieczność przekazania dodatkowych pieniędzy na ten cel – mówi prezydent Rafał Bruski

Rezerwa na zarządzanie kryzysowe zostanie wydana na zabezpieczenie i ochronę pracowników miejskich instytucji pomocy społecznej, czy straży miejskiej, które w ramach swoich obowiązków służbowych są narażeni na ewentualny kontakt z osobami zakażonymi.

Środki finansowe przeznaczone na przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej powodowanej przez wirusa SARS -CoV-2 przeznaczone są na zakup sprzętu ochronnego (kombinezony, gogle, rękawice, maseczki) oraz na zapewnienie cateringu i wyposażenia kwaterunkowego osobom pozostającym w kwarantannie w obiektach miejskich. 

Część pieniędzy zostanie wydana na zakup wyposażenia ochronnego dla wolontariuszy oraz odbieranie odpadów od osób odbywających kwarantannę domową.

Epidemia COVID-19 wystąpiła nagle, nie można jej było przewidzieć, ani zaplanować środków finansowych podczas konstruowania budżetu na 2020 r. W związku z powyższym Rada Miasta podjęła decyzję o przeniesieniu 1 miliona złotych z rezerwy na zarządzanie kryzysowe na działania bieżące.

KORONAWIRUS BYDGOSZCZ - INFORMACJE

Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi

KORONAWIRUS. SYTUACJA W BYDGOSZCZY. PRZECZYTAJ:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE