Ksiądz/ zdj ilustracyjne

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne

Likwidują Seminarium Duchowne w Bydgoszczy! Miażdżące statystyki

2022-06-30 10:19

Bydgoszcz: Seminarium Duchowne w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego do likwidacji. Powód? Brak chętnych, którzy chcieliby się tam uczyć. Ze statystyk wynika, że na wszystkich latach jest zaledwie... 5 kleryków. - To była konieczna decyzja - mówi kanclerz kurii ks. Grzegorz Nowak, cytowany przez portal pomorska.pl.

Seminarium Duchowne w Bydgoszczy przejdzie do historii. Statystyki nie kłamią, chętnych kleryków nie ma praktycznie wcale. Ci, którzy w tej chwili uczą się w budynkach bydgoskiego Seminarium Duchownego przy ul. Grodzkiej zostaną przeniesieni do Poznania. - Tam rozpoczną formację, ale będą mieli opiekuna z naszej diecezji. W Poznaniu przebiegać będzie formacja intelektualna, duchowa, ale pastoralna pozostanie w Bydgoszczy, co oznacza, że wrócą do parafii w naszej diecezji - powiedział portalowi pomorska.pl kanclerz kurii ks. Grzegorz Nowak. Choć decyzja na pewno nie była łatwa, to liczby aż biły po oczach. W tym roku nie zgłosił się żaden kandydat. 

Czytaj też: Zaatakował ich nożem, potem padły strzały! Potężna awantura w Bydgoszczy

Bydgoszcz: Likwidują Seminarium Duchowne. Co dalej z klerykami?

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" informuje w swoim materiale, że opiekunem kleryków z bydgoskiego seminarium został ks. Paweł Białczyk. Budynki mają zostać w pełni wykorzystane, a ich gospodarzem będzie Centrum Edukacyjno-Formacyjne im. bpa Michała Kozala, zarządzane przez ks. dr Pawła Hoppe. Ta instytucja ma się skupić na pomocy rodzinom, będącym w trudnej sytuacji i pracy z osobami uzależnionymi. 

Na likwidację seminarium zdecydowano się również na Dolnym Śląsku, a konkretnie w Legnicy i Świdnicy. Klerycy stamtąd zostali przeniesieni do Wrocławia.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Jak oceniasz inwestycje w Bydgoszczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE