Lista lektur 2021/2022. Nowe lektury na liście: o Janie Pawle II i kardynale Wyszyńskim

2021-08-17 17:28
Nowa lista lektur
Autor: Tom Hermans / Unsplash Nowa lista lektur będzie obowiązywać w roku szkolnym 2021/2022. Co znalazło się na nowej liście lektur? Sprawdź!

MEiN ogłosiło zmiany w liście lektur, które będą obowiązywać w roku szkolnym 2021/2022. W nowym wykazie lektur obowiązkowych i uzupełniających znalazły się m.in. książki o papieżu Polaku - świętym Janie Pawle II oraz "Zapiski więzienne" księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tematyka nowych pozycji na liście lektur łączy się z niedawnymi wypowiedziami ministra Czarnka, który mówił o docierających do niego sygnałach, że dzieci i młodzież chciałyby poznawać osobę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Jakie jeszcze pozycje znalazły się na nowej liście lektur 2021/2022? Zobaczcie!

W piątek, 13 sierpnia 2021, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenie w tej sprawie. Oznacza to, że już wkrótce oficjalnie zacznie obowiązywać nowy kanon lektur szkolnych. Co się zmieni? Na liście lektur obowiązkowych i uzupełniających na rok szkolny 2021/2022 znalazło się sporo nowych pozycji. Niektóre tytułu zostały wykreślone z listy lub przeniesiony z listy lektur obowiązkowych do uzupełniających lub odwrotnie. Wśród nowych książek na liście lektur 2021/2022 znalazły się między innymi te, które opowiadają o życiu papieża Polaka - świętego Jana Pawła II. Do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych dodano również m.in. "Zapiski więzienne" autorstwa księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Decyzja o wprowadzeniu zmian w kanonie lektur szkolnych zbiegła się w czasie z niedawnymi wypowiedziami ministra edukacji i nauki. - Mieliśmy wiele sygnałów z polskich szkół, że dzieci i młodzież, wraz z nauczycielami, chciałyby poznawać osobę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - mówił minister Czarnek. Jakie nowe lektury znalazły się na liście lektur obowiązującej od roku szkolnego 2021/2022? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Czytaj także: NOWA LISTA LEKTUR obowiązkowych na polski. Z listy zniknął POSTRACH uczniów

Lista lektur 2021/2022. Jakie nowe lektury na liście?

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, nowa lista lektur będzie obowiązywała od 1 września 2021 r. na wszystkich etapach kształcenia. Jakie zmiany wprowadzono w kanonie lektur dla klas I-III? Z listy usunięto od lat znane pozycje takie jak "Zaczarowana zagroda", czy "Oto jest Kasia", a także "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" L. Kołakowskiego. W zamian za to, do listy dodano siedem nowych pozycji, w tym fragmenty "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" P. Kordyasza oraz "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" J. Grodek. Z kolei z listy lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII usunięto "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" Nancy H. Kleinbaum, a do kanonu lektur uzupełniających dodano m.in. "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II" André Frossard. Na poziomie liceum do listy lektur uzupełniających z zakresu podstawowego dodano na przykład "Raport Witolda" W. Pileckiego i "Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919" Z. Kossak-Szczuckiej. Z kolei zakres rozszerzony powiększono o "Przekroczyć próg nadziei" (fragmenty); "Tryptyk rzymski"; "Pamięć i tożsamość" (fragmenty), "Fides et ratio" (fragmenty) autorstwa Jana Pawła II, "Przed sklepem jubilera" K. Wojtyły, "Zapiski więzienne" S. Wyszyńskiego oraz "Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim" P. Zuchniewicza.

Jak podkreśla MEiN, "zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników)". Więcej o tym, co znalazło się na nowej liście lektur 2021/2022 znajdziesz na gov.pl.

Przeczytaj koniecznie: Kalendarz roku szkolnego 2021/2022. Kiedy ferie zimowe? Znamy daty

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE