To robi wrażenie!

Niepełnosprawny artysta dokonał niemożliwego! Zbudował szopkę z ponad 82 tys. zapałek [ZDJĘCIA]

2022-12-07 9:42

Bożonarodzeniową szopkę wykonaną z 82 665 zapałek można zobaczyć w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. W czasie świąteczno-noworocznym foyer sali konferencyjnej Bydgoskiego Marca 1981 ozdabiać będzie dzieło, przekazane wojewodzie przez pana Przemysława Kozłowskiego.

Artysta z regionu robi cuda zapałek! Jedna z jego prac trafiła do Watykanu

Pan Przemysław jest niepełnosprawnym artystą, który tworzy działa zapałek. Wielokrotnie brał udział w konkursach plastycznych, gdzie zdobywał nagrody. W 2020 roku ofiarował jego największą szopkę papieżowi Franciszkowi, która została zawieziona na Boże Narodzenie do Watykanu. W tej sztuce pomaga mu m.in. jego małżonka oraz mama.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował artyście za czas i cierpliwość włożone w wykonanie szopki bożonarodzeniowej, która trafiła dziś do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. 

- Właśnie od 6 grudnia to dzieło, będzie zdobić urząd. Niebawem święto wszystkich chrześcijan, Boże Narodzenie. Ta szopka, przygotowana z zapałek będzie uświetniać nam ten piękny czas - powiedział wojewoda.

W tym roku nowa szopka, złożona jest z 82 665 zapałek. To druga pod względem wielkości szopka przygotowana przez pana Przemysława.

Przemysław Kozłowski opowiedział i zaprezentował tegoroczne projekty szopek oraz zachęcił osoby z niepełnosprawnością do realizowania swoich marzeń.

Każda z moich szopek jest zaprojektowana w inny sposób. Jedna z nich ma imitację belek i podchodzi pod góralską, inna ma ażurowe ściany i jej budowa wymagała układania każdej zapałki pęsetą. Ważne dla mnie jest to, że na moje wystawy przychodzi coraz więcej osób niepełnosprawnych. Zależy mi na tym, aby takie osoby się nie poddawały i robiły cokolwiek, co potrafią. Są instytucje, które takim osobom pomagają i muszą wiedzieć, że tacy ludzie są potrzebne społeczeństwu- wyjaśnił pan Przemysław Kozłowski.

Zbudowanie szopki, która trafiła do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy zajęła panu Przemysławowi 5 miesięcy.

Sonda
Rozdajesz prezenty na Boże Narodzenie?
Ruszył Bydgoski Jarmark Świąteczny 2022