Od soboty nowe obostrzenia. Rząd zamyka przedszkola. Nagła zmiana, jest rozporządzenie

2021-03-26 14:31
Od soboty nowe obostrzenia. Rząd zamyka przedszkola, ale nie poinformował o tym w rozporządzeniu
Autor: Pixabay Od soboty nowe obostrzenia. Rząd zamyka przedszkola, ale nie poinformował o tym w rozporządzeniu

Od 27 marca w Polsce obowiązywać będą nowe obostrzenia, które podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Na rządowych stornach opublikowano już rozporządzenie w tej sprawie. Zabrakło w nim jednak informacji na temat zamknięcia przedszkoli i żłobków. Pojawił się za to zakaz brania udziału w zgromadzeniach. Po kilku godzinach na rządowej witrynie gov.pl opublikowano kolejne oświadczenie.

W Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej opublikowano w czwartek rozporządzenie związane z wprowadzeniem o obostrzeń, które mają obowiązywać w Polsce od 27 marca 2021 do 9.04.2021. Zgodnie z tym, co zapowiedzieli podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, w opublikowanym rozporządzeniu znalazły się informacje dotyczące nakazów i zakazów obowiązujących od soboty.

Nowe obostrzenia: Zamknięte żłobki i przedszkola od 27.03.2021 do 9.04.2021

W opublikowanym rozporządzeniu nie ma zapisu dotyczącego zamknięcia na dwa tygodnie żłobków i przedszkoli. O zaistniałą sytuację zapytaliśmy w biurze prasowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tam jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy zostanie opublikowane kolejne rozporządzenie i dlaczego informacja o zamknięciu przedszkoli nie znalazła się w tym z 25 marca. Zostaliśmy odesłani do rzecznik prasowej Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Dopiero po kilku godzinach uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze pytania, a na rządowej stronie gov.pl pojawił się stosowny komunikat. - Do 11 kwietnia ograniczona zostanie praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami. Ograniczeniem objęto również praktyczną naukę zawodu, w tym zajęcia praktyczne dla młodocianych pracowników - czytamy na gov.pl

Podstawą jest Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rozporządzenie wciąż czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Zobacz koniecznie: Wielkanoc 2021: Jakie obowiązują obostrzenia? Wielkanoc w wąskim gronie bliskich. Twardy lockdown w Polsce [KORONAWIRUS 25.03.2021]

W piątek (26.03.2021) na Twitterze pojawił się wpis ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka:

- Wczoraj wieczorem podpisałem rozporządzenie, którym na dwa tygodnie zamykamy przedszkola, do których będą mogły uczęszczać wyłącznie dzieci osób ze służb zaangażowanych w walkę z koronawirusem – pisze Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. - Wszystkie obostrzenia i wyłączenia w oświacie są do 9 kwietnia. Co dalej? Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności. Jeśli jako społeczeństwo ją wykażemy, to umożliwimy powrót dzieci do przedszkoli i szkół jeszcze w kwietniu.

Co będzie zamknięte do 27 marca?

Z opublikowanego przez rząd rozporządzenia wynika, że od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia, zamknięte zostaną salony fryzjerskie i salony urody, zakłady kosmetyczne, studia tatuażu i piercingu.

Centra handlowe i galerie pozostaną zamknięte. Wyjątek stanowią sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie oraz punkty usługowe, których praca polega na sprzedaży energii elektrycznej, gazu lub ciepła.

W opublikowanym rozporządzeniu znalazł się zakaz organizowania i brania udziału w spontanicznych zgromadzeniach.

Jakie są obostrzenia od 27.03.2021?

Nowe obostrzenia, które będą obowiązywały od soboty, 27.03.2021, dotyczą także limitu osób, które będą mogły przebywać w placówkach handlowych, na targu lub poczcie. Zgodnie z zapisem w rozporządzeniu to 1 osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. W obiektach kultu religijnego obowiązują ograniczenia do 1 osoby na 20 m kw.

Przeczytaj: Grudziądz: 15-latek z koronawirusem leży pod respiratorem. W tym samym szpitalu z COVID-19 leżą KILKULETNIE DZIECI

Epidemia koronawirusa. Sprawdziliśmy, co się zmieni w przedszkolach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE