Rewitalizacja Starego Fordonu. To już kolejny etap prac. Co się tam zmieni? [ZDJĘCIA]

2021-03-06 7:45 eib
Rewitalizacja Starego Fordonu. To już kolejny etap prac. Co się tam zmieni?
Autor: UM Bydgoszcz Rewitalizacja Starego Fordonu. To już kolejny etap prac. Co się tam zmieni?

Rewitalizacja Starego Fordonu. W piątek, 5 marca, podpisana została umowa na rewitalizację uliczek i terenów rekreacyjnych w Starym Fordonie. Za prace odpowiedzialna będzie firma Strabag, która wcześniej przebudowała m.in. ul. Bydgoską. Po przejściu wysokiej wody na Wiśle wznowione zostaną też prace przy nabrzeżu.

Inwestycja pochłonie około 25 mln zł. W jej ramach, oprócz przebudowy uliczek, powstanie też skatepark, pumptruck, plac zabaw, ścianki wspinaczkowe i boisko do siatkówki plażowej. Prace budowlane zajmą około 2 lat. Roboty będą dzielone na etapy. Przetarg na realizację zadania wygrała firma Strabag. Udzieli ona 5-letniej gwarancji na wykonane prace. Inwestycja będzie finansowana z wykorzystaniem europejskich środków na Gminny Program Rewitalizacji. Co jeszcze zmieni się w Starym Fordonie?

Duży zakres prac w Starym Fordonie

Dzięki tej inwestycji estetycznego i kameralnego charakteru ma nabrać szereg uliczek położonych pomiędzy brzegiem Wisły i ulicą Bydgoską. Przygotowana wcześniej dokumentacja projektowa zakłada budowę i przebudowę następujących ulic:

 • Promenada (przebudowa istniejącego odcinka od ul. Nad Wisłą do Filomatów wraz z jej przedłużeniem w kierunku wschodnim aż do wału przeciwpowodziowego w rejonie ulicy Rybaki),
 • Filomatów (wraz z zejściem na ul. Promenada),
 • Zakładowa,
 • Nad Wisłą,
 • A. Frycza Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża),
 • odcinek ul. Kapeluszników (od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły),
 • Rybaki (część północna).

Na nawierzchniach tych ulic położone zostaną kamienne kostki oraz chodnikowe płyty.

Przeczytaj: Basen Astoria w Bydgoszczy: W poniedziałek o 8:03 otwarcie nowej pływalni! [Basen Astoria godziny otwarcia cennik]

- Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku - mówią bydgoscy urzędnicy i dodają: - Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych.

Rewitalizacja Starego Fordonu: Co się tam zmieni?

W pasie zieleni nad Wisłą umieszczona zostanie infrastruktura rekreacyjna. Powstaną tam m.in.:

 • skatepark,
 • tor dla rowerzystów,
 • plac zabaw,
 • ścianka do wspinaczki,
 • boisko do siatkówki plażowej,
 • plac ćwiczeń.

Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ul. Sikorskiego 2. Projekt zakłada dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej. Wszystkie rozwiązania zostały skonsultowane z przedstawicielami mieszkańców. Uwzględniają też maksymalny stopień ochrony środowiska naturalnego.

Zobacz także: Koszmar Radka i Rafała może się skończyć? Po naszej publikacji JEST NADZIEJA! Trwa wielka zbiórka pieniędzy

Nabrzeże Wisły w Starym Fordonie w budowie

Wcześniej rozpoczęła się budowa nabrzeża. Wykonawca jeszcze przed zimą wbił około 85% ścianek szczelnych stanowiących konstrukcję obiektu. Prace przerwały ujemne temperatury. Ich wznowienie na razie nie jest możliwe ze względu na wysoki poziom Wisły, która wciąż przybiera.

Nabrzeże powstaje na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową  do planowanego w przyszłości portu. Wstępnie zakończenie tej części inwestycji planowane jest na koniec roku. Jej koszt to ponad 7 mln zł.

Basen Astoria jest już gotowy! Bydgoszczanie długo na niego czekali
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE