Będzie łatwiejsza segregacja śmieci w Bydgoszczy?

i

Autor: pixabay.com Będzie łatwiejsza segregacja śmieci w Bydgoszczy?

Segregacja śmieci w Bydgoszczy. Znamy ceny wywozu odpadów w 2020! [WIDEO]

2020-03-04 9:35

Dla wielu to była rewolucja. Inni przyjęli zmiany ze spokojem. Minęły dwa miesiące od wprowadzenia nowych zasad segregowania śmieci. Odpady wrzucamy do pięciu pojemników. Jak idzie segregacja po nowemu?

Od stycznia w Bydgoszczy obowiązują nowe zasady segregacji śmieci. Odpady będą segregowane na 5 różnych frakcji papier (pojemnik niebieski), bioodpady (brązowy), tworzywa sztuczne i metale (żółty), szkło (zielony), odpady zmieszane (pojemnik czarny).

Początki nie były łatwe – w wielu miejscach brakowało odpowiednich pojemników albo były przepełnione. Wielu mieszkańców też nie segreguje śmieci tak jak trzeba. Jednak nie jest najgorzej – przyznają urzędnicy.

- Dużą popularnością cieszą się pojemniki koloru niebieskiego, tutaj nie ma problemów i mieszkańcy papierowe odpady wrzucają. Najwięcej pytań dotyczy pojemnika na bioodpady i tutaj mamy dużo wątpliwości, co wrzucać, czego nie wrzucać - mówi Krzysztof Zająkała z Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.

Teraz za wywóz śmieci bydgoszczanie płacą 22 złote. Jeśli nie będą segregować – stawka podskoczy trzykrotnie. Na razie nikt takiej podwyżki nie otrzymał.

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny są odbierane tak jak sprzęt wielkogabarytowy – raz w miesiącu, bezpośrednio sprzed posesji lub przy wiacie śmietnikowej – w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Odpady należy wystawić godz. 19.00 w dniu poprzedzającym odbiór do godz. 6.00 w dniu odbioru odpadów. Można je także dostarczyć codziennie od 8.00 do 20.00 do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

PRZECZYTAJ: Zbyt mały pojemnik na śmieci? Podpowiadamy co zrobić

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – sprzęt (urządzenie, którego prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych oraz mogące służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych i zaprojektowane do użytku przy napięciu elektrycznym nieprzekraczającym 1000 V dla prądu przemiennego oraz 1500 V dla prądu stałego, zaliczone do grup sprzętu określonych w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym) stanowiący odpad.

Przykładowe zestawienie grup i rodzajów sprzętu elektrycznego i elektronicznego wykorzystywanego w gospodarstwach domowych:

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

i

Autor: UM Bydgoszcz Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odbierane są od:

  • mieszkańców Bydgoszczy
  • z ogródków działkowych

Odpadów nie są odbierane od:

  • przedsiębiorców,
  • firm,
  • przedszkoli,
  • szkół,
  • instytucji,
  • innych nieruchomości niezamieszkałych

Jak często odbierane są odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?
Zasady i terminy odbioru są takie same jak dla odpadów wielkogabarytowych 

a) raz w miesiącu zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów – bezpośrednio sprzed posesji;

Odpady należy wystawiać do odbioru od godziny 19.00 w dniu poprzedzającym odbiór odpadów do godziny 6.00 w dniu odbioru odpadów. Odpady należy wystawić przed granice nieruchomości lub w przypadku zabudowy wielorodzinnej, przy wiacie śmietnikowej

b) codziennie w godzinach 8.00-20.00 z wyjątkiem niedziel w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy:

  • Jasinieckiej 7A
    tel. 52 506 59 24
  • Inwalidów 15
    tel. 52 506 59 25
  • Ołowianej 43
    tel. 52 506 59 23

Odbiorem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego powstającego w gospodarstwach domowych na terenie Miasta Bydgoszczy, raz w miesiącu, zajmują się przedsiębiorcy odpowiadający za odbieranie odpadów komunalnych w danym sektorze (Remondis Bydgoszcz Sp. z o.o., PUK Corimp Sp. z o.o., MKUO ProNatura Sp. z o.o.), zgodnie z przyjętym harmonogramem odbiorów odpadów komunalnych.

Zabrania się umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami oraz demontażu zużytego sprzętu poza zakładem przetwarzania!

Mieszkańcy mogą także bezpłatnie oddać zużyty pochodzący z gospodarstw domowych w sklepach podczas zakupu nowego urządzenia elektrycznego. Warunkiem bezpłatnego przyjęcia zużytego urządzenia przez sklep jest zakup nowego urządzenia tego samego rodzaju tj. podczas zakupu pralki można oddać starą pralkę, kupując telewizor można oddać stary telewizor).
Sklepy (dystrybutorzy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych) o powierzchni sprzedażowej powyżej 400 m2 są także zobowiązane do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25cm, bez konieczności zakupu nowego sprzętu.

Prowadzący punkt serwisowy jest obowiązany do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu, w przypadku gdy naprawa przyjętego do punktu serwisowego sprzętu jest niemożliwa ze względów technicznych lub właściciel sprzętu uzna, że naprawa sprzętu jest dla niego nieopłacalna.

ZOBACZ TAKŻE: Kujawsko-pomorskie. Nie żyją dwie osoby, które chorowały na grypę

Trzeci miesiąc segregujemy śmieci po nowemu. Jak idzie bydgoszczanom?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki