Strajk kobiet. Blokada Bydgoszczy: "To jest wojna!" Protestujący zbiorą się pod siedzibą PiS

2020-10-26 9:55 EIB
Strajk kobiet. Blokada Bydgoszczy: To jest wojna! Protestujący zbiorą się pod siedzibą PiS
Autor: GE Strajk kobiet. Blokada Bydgoszczy: "To jest wojna!" Protestujący zbiorą się pod siedzibą PiS

O godzinie 17 rozpocznie się manifestacja organizowana przez Bydgoską Manifę, Marsz Równości w Bydgoszczy i między innymi Stowarzyszenie Stan Równości. Celem jest wyrażenie sprzeciwu dla zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce.

"Mamy dość! Zablokujmy #PiekłoKobiet! Niech cała Polska stanie!" - apelują organizatorzy dzisiejszej akcji, w tym z Lata Wolnej Miłości i Nieformalnej Grupy Inicjatywnej.

Strajk kobiet w Bydgoszczy - 26.10.2020, godz. 17:00

Celem manifestacji, która ma odbyć się przed siedzibą PiS-u przy ulicy Gdańskiej 10 w Bydgoszczy, jest również zablokowanie centrum miasta. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w orzeczeniu z 22 października uznał za niekonstytucyjne przepisy dopuszczające przeprowadzenie aborcji w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu, zagrożenia życia kobiety i w przypadku ciąży będącej efektem zgwałcenia.

Od czwartku w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce odbywają się manifestacje przeciwników faktycznej delegalizacji aborcji w Polsce."Nie będziemy stać w miejscu. Szykuje się porządny spacer!Jeśli macie auta, oklejcie je symbolami strajku i od 17.00 krążcie po centrum, róbcie hałas - niech nas usłyszą!" - apelują organizatorzy na stronie FB. "To jest wojna! Strajk kobiet - blokada wszystkiego BYDGOSZCZ".

Strajk kobiet w Bydgoszczy. Organizatorzy: Zapiszcie na przedramieniu numer antyrepresyjny 608553337

Uczestnicy przygotowują się na konsekwencje związane z ewentualną interwencją policji w stosunku do manifestujących."Zanim wyjdziecie na protest zapiszcie na przedramieniu numer antyrepresyjny 608553337. Poinformujcie też osobę, która zostaje w domu, dokąd idziecie i dajcie jej znać, jak będziecie już bezpieczne".

Uczestnicy akcji są informowani, by nie przychodzić na "spacer" samotnie, a najlepiej spotkać się w grupie, przyświeca im hasło "Nigdy nie będziesz szła sama!"

Ponadto organizatorzy apelują, by zasłaniać usta i nos oraz starać się trzymać dystans. Na miejscu ma być głośno, więc manifestanci mają mieć przy sobie "instrumenty, głośniki bezprzewodowe, garnki - wszystko czym da się zrobić hałas".

"To jest wojna". Strajk kobiet sparaliżował Bydgoszcz