niebotyczna kwota

Ta moneta z Bydgoszczy jest warta 3,24 mln zł! "Historyczny rekord"

2023-09-21 10:36

Legendarne 50 dukatów Zygmunta III Wazy wybite w mennicy koronnej w Bydgoszczy uznawane jest przez ekspertów za jedną z największych i najrzadszych królewskich monet na świecie. W sobotę, 16 września moneta trafiła na aukcję, a jej ceną wywoławczą były 2 mln zł, jednak ta kwota bardzo szybko zaczęła rosnąć. Ostatecznie drogocenna moneta została sprzedana za 3,24 mln zł. To absolutny rekord!

Moneta z Bydgoszczy sprzedana za ponad 3,2 mln zł!

Jak wielokrotnie informowaliśmy, licytacja odbyła się w sobotę (16 września) w hotelu Raffles w Warszawie. Przeprowadził ją Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka. Bezapelacyjną gwiazdą licytacji była 50-dukatówka Zygmunta III Wazy wybita w 1621 r. w mennicy koronnej w Bydgoszczy. Cena wywoławcza opiewała na 2 mln zł jednak po rozpoczęciu licytacji, ta kwota błyskawicznie została przebita, a sama licytacja długo nie trwała. Moneta została sprzedana za 3,24 mln zł. To rekord na polskim rynku!

Drogocenna moneta z Bydgoszczy warta miliony

Prawo do bicia monet Bydgoszcz uzyskała już w pierwszej połowie XIV wieku, jednak to w okresie panowania Zygmunta III Wazy mennica uzyskała status królewskiej i wyemitowała jedne z najokazalszych monet w Europie. W 1616 r. zarządzał nią utalentowany mincerz, Holender Jakub Jacobson, któremu w nagrodę za doskonałą administrację król przekazał stery zarówno nad koronnymi, jak i litewskimi czy pruskimi mennicami działającymi na obszarze jego panowania.

- Dla mennicy w Bydgoszczy był to niezwykły okres - w 1621 r. opuściła ją studukatówka koronna oraz wybite jej stemplami monety innych nominałów, które dzisiaj uznawane są przez międzynarodowe grono kolekcjonerów za jedne z najrzadszych i największych monet na świecie. 50 dukatów, które licytowane było 16 września, to bez wątpienia obiekt klasy muzealnej, a przy tym niespotykane dzieło medalierskie - komentuje Michał Niemczyk, właściciel domu aukcyjnego.

Emisja bydgoskich wielodukatowych okazów wiązana jest triumfem pod Chocimiem nad armią turecką. Król, wysyłając poselstwa z listem wieszczącym zwycięstwo, dołączał monety tej kosztownej emisji w celach reprezentacyjnych i podarunkowych. Trafiały do rąk najważniejszych polityków i przedstawicieli arystokracji w Europie, jak również najbardziej zasłużonych polskich magnatów.

Sonda
Kolekcjonujesz monety?
Niezwykłe znalezisko w piwnicy MDK przy Łazienkowskiej. Warszawiacy rozpoznają się na zdjęciach z lat 60.
Nasi Partnerzy polecają