UWAGA! TE huśtawki w Bydgoszczy są niebezpieczne. UOKiK ostrzega

2020-10-30 13:37
UWAGA! Huśtawki w Bydgoszczy są niebezpieczne. UOKiK ostrzega
Autor: Pixabay UWAGA! Huśtawki w Bydgoszczy są niebezpieczne. UOKiK ostrzega

Wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej wzięły pod lupę zabawki dla maluchów i huśtawki. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował 28 na 44 badanych zabawek dla dzieci. Najwięcej problemów dostrzeżono w huśtawkach: 21 z 31 przebadanych produktów miało wady konstrukcyjne.

Huśtawki w Bydgoszczy są niebezpieczne. UOKiK ostrzega

- Najwięcej objętych kontrolą zabawek (26) pochodziło z Polski. Również z Polski pochodziło najwięcej zakwestionowanych wyrobów (13). Jednak biorąc pod uwagę stosunek wszystkich skontrolowanych wyrobów w podziale na dane państwo, do liczby zakwestionowanych, największy odsetek, bo aż 64% ogółu produktów, stanowią zabawki pochodzące z Chin - czytamy w raporcie UOKiK.

Huśtawki z wadami. Wyniki kontroli UOKiK

- W przypadku niezgodności formalnych najczęściej kwestionowano poprawność deklaracji zgodności oraz instrukcji bezpieczeństwa lub umieszczanie niepoprawnych ostrzeżeń - piszą kontrolerzy Inspekcji Handlowej. - Wszystkie te nieprawidłowości występowały w 40% przypadków. Najczęściej kwestionowano huśtawki. Niezgodności wykrywane w badaniach laboratoryjnych dotyczące huśtawek (norma PN-EN 71-8:2018-04 -Część 8: Zabawki aktywizujące przeznaczone do użytku domowego).

Najczęstsze wady:

 • zbyt mała wytrzymałości na obciążenie,
 • niewłaściwy system montażu 
 • niewłaściwy lub brak systemu zabezpieczającego dziecko przed upadkiem.

- W związku z ogromnym ryzykiem, spowodowanym przez niezgodność z ww. normą oraz mając na uwadze to, że produkty przeznaczone są dla najmniejszych dzieci, konieczne jest dalsze monitorowanie rynku w tym obszarze - informuje UOKiK.

Zobacz: Strajk Kobiet i wielkie protesty na ulicach, dramatyczne dane o zakażeniach koronawirusem. Tym żyła Polska w mijającym tygodniu

Kontrole przeprowadziło8 Wojewódzkich Inspektorów Inspekcji Handlowej:

 1. Białystok,
 2. Bydgoszcz,
 3. Gorzów Wielkopolski,
 4. Katowice,
 5. Kielce,
 6. Kraków,
 7. Lublin,
 8. Olsztyn.
Gastro Stypa w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE