Uwaga na silny wiatr w Bydgoszczy i regionie! IMGW ostrzega mieszkańców

2019-09-17 12:41 AG
Uwaga na silny wiatr! IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia
Autor: Fotolia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla Bydgoszczy i całego woj. kujawsko-pomorskiego. Dodatkowo synoptycy przewidują pojawienie się przelotnych opadów deszczu!

Na podstawie ostrzeżenia IMGW, Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że na terenie miasta Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego od godz. 15:00 dnia 17.09.2019 r. do godz. 5:00 dnia 18.09.2019 r. przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75%. Stopień zagrożenia: 1.

- W wtorek przez nas kraj przemieszać się będzie chłodny front atmosferyczny za którym napłynie niestabilne powietrze. Burze możliwe będą w całym województwie jednak nie powinno być ich zbyt dużo. Podczas ich przechodzenia mogą wystąpić dość silne porywy wiatru nawet do 80 km/h, opady deszczu do 15 mm i opady małego gradu - ostrzegają Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz.

Co oznaczają ostrzeżenia pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.