Jacek Siewiera

i

Autor: Grzegorz Jakubowski KPRP

Groźny wypadek na DK 10

Wypadek na trasie prezydenckiej kolumny. Szef BBN reanimował jednego z rannych

2022-10-15 8:14

Nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera ratował życie jednego z poszkodowanych w wypadku, do którego doszło w piątek na trasie Bydgoszcz - Toruń. Osobowa kia zderzyła się ciężarówką. Tą samą drogą przejeżdżała prezydencka kolumna, w której oprócz Andrzeja Dudy, był właśnie Jacek Siewiera.

W piątek (15.10) około godz. 14 doszło do poważnego wypadku drogowego na DK 10. Na wysokości miejscowości Przyłubie (gmina Solec Kujawski) zderzyły się ze sobą dwa pojazdy: samochód osobowy oraz ciężarowy. Trzy osoby zostały ranne. Tą samą drogą, z Bydgoszczy do Torunia, jechał Prezydent RP Andrzej Duda. W jednym z samochodów znajdował się płk Jacek Siewiera, nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Siewiera, który z wykształcenia jest lekarzem, reanimował jednego z poszkodowanych. Onet dotarł do relacji świadka zdarzenia: - Widząc wypadek, natychmiast przystąpił do udzielania pomocy i reanimował jednego z poszkodowanych do momentu przybycia służb medycznych, w tym śmigłowca LPR. Natomiast prezydent Duda nie chciał jechać dalej, by nie dezorganizować akcji ratowniczej. Kolumna ruszyła, dopiero gdy wszyscy ranni zostali zabrani do szpitala - dodaje informator Onetu.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w piątek Ośrodek Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, gdzie uczestniczył w prezentacji na temat wdrażania systemu obrony powietrznej Wisła do Sił Zbrojnych RP.

Jacek Siewiera - oficer, lekarz, prawnik, a teraz nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Jacek Siewiera urodził się we Wrocławiu. Ma 38 lat. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii oraz autorem pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego ograniczeniom technologii podtrzymującej życie zatytułowanego. Ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Oksfordzkim w dziedzinie "Strategii i Innowacji" - czytamy w biogramie Siewiery opublikowanym na stronie prezydenckiej kancelarii.

Siewiera dwukrotnie został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Zasługi za Dzielność. W 2019 r. otrzymał go za uratowanie ludzkiego życia w przeprowadzonej w komorze hiperbarycznej wielogodzinnej operacji, podczas której zaryzykował własnym życiem. W roku 2020 prezydent po raz drugi odznaczył Siewierę Krzyżem Zasługi za Dzielność - za kierowanie Polską Wojskowo–Cywilną Misją Medyczną w Lombardii w trakcie pandemii COVID–19. Jak czytamy na stronie KPRP, w trakcie wizyty w Białym Domu Jacek Siewiera otrzymał oficjalne podziękowania od prezydenta Stanów Zjednoczonych za wkład polskich medyków w zwalczanie pandemii SARS CoV2 w USA i został odznaczony amerykańskim Wojskowym Medalem Zasługi Stanu Illinois.

Siewiera jest autorem m.in. pierwszych zaprojektowanych w Polsce modułowych szpitali. W 2012 r. został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego, jest też laureatem Portretów Polskiej Medycyny. Od czasów studenckich jest autorem publikacji z zakresu ratownictwa i ochrony ludności, a także założycielem Centrum Ratownictwa.

Sonda
Czy na polskich drogach czujesz się bezpiecznie?
Andrzej Duda w Ukrainie. Emocjonalne wystąpienie prezydenta
Nasi Partnerzy polecają