Egzamin ósmej klasy

i

Autor: Pixabay

Egzamin Ósmoklasisty 2024

Zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty 2024. Kto jest zwolniony i co to oznacza?

2024-03-28 8:55

Egzamin ósmoklasisty 2024 coraz bliżej. Uczniowie rozpoczęli gorączkowe przygotowania do najważniejszego egzaminu w ich edukacji. Są jednak osoby, które z różnych przyczyn nie mogą przystąpić do testu. Kto jest zwolniony z egzaminu ósmoklasisty? Co to dla niego oznacza? Sprawdzamy!

Egzamin ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty 2024 zbliża się wielkimi krokami. Egzaminy odbędą się w dniach 14-16 maja. Wielu uczniów Trwa ostatnie, gorączkowe przeglądanie materiałów i poszukiwanie tzw. "pewniaków", ponieważ 14 maja 2024 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. I choć poszukiwawczy "pewniaków" i przecieków nie brakuje, warto pamiętać, że treść tego, co pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2024, znana będzie dopiero w chwili rozpoczęcia testów. Centralna Komisja Egzaminacyjna z pewnością nie dopuści do przecieku zadań. Nie brakuje jednak spekulacji, co może znaleźć się na egzaminie ósmoklasisty 2024 z polskiego, matematyki i angielskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty. Kto może zostać z niego zwolniony?

Przypomnijmy - od 23 września 2023 r. nowy art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty wprowadził takie zwolnienie:

W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.

Zobacz: Egzamin Ósmoklasisty 2024. Mamy wszystkie arkusze z zadaniami CKE. Co pojawi się na egzaminie?

Jak zostaną przeliczone punkty zwolnionego ucznia?

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki zmiana dotyczy sytuacji, w których uczniowie ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną nie mogą w ogóle przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Dotyczy to zarówno terminu głównego, jak i terminu dodatkowego.

Na podstawie art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty uczeń zostaje zwolniony z całego egzaminy, czyli ze wszystkich przedmiotów, z których jest on przeprowadzany.

Uczeń, który z tego powodu nie przystąpi do egzaminu ósmoklasisty, zakończy szkołę podstawową, a jego punkty zostaną przeliczone na podstawie punktów ze świadectwa.

Maturzyści dzielą się pierwszymi wrażeniami po egzaminie z Języka Polskiego

QUIZ. Studia w czasach PRL. Egzaminy były wtedy trudniejsze!

Pytanie 1 z 12
1. W czasach PRL-u podczas rekrutacji na studia znaczenie miało m.in.:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki