Jacht Jacka Stronga może odzyskać blask

Mierzeja Wiślana. Legendarny jacht Ryszarda Kuklińskiego zapisał się w historii [Zdjęcia]

2022-10-03 12:58

Jacht Legia, którym pływał generał Ryszard Kukliński, zapisał się w historii kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Był to pierwszy jacht, który pojawił się na obiekcie. Muzeum Zimnej Wojny chce w pełni wyremontować jacht.

- Generał Kukliński robił wszystko, aby uniezależnić Polskę od Rosji, Moskwy. Ten przekop jest tym o czym marzył, i właśnie dla tego jest tutaj w miejscu przekopu jego jacht Legia - mówi Filip Frąckowiak, dyrektor muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego. Jacht Legia, którym pływał generał Ryszard Kukliński (historię generała obrazuje m.in. film "Jack Strong" z Marcinem Dorocińskim), właśnie zapisał się w historii Mierzei Wiślanej. Był pierwszym jachtem, który pojawił się na obiekcie.

To właśnie dzięki temu jachtowi generał Kukliński mógł powiadomić władze USA o planowanej inwazji Rosji (wojsk Układu Warszawskiego) na zachód Europy. Mogło dojść do III wojny światowej, w której Rosjanie użyli by broni nuklearnej. Będąc w ścisłym dowództwie wojska, Ryszard Kukliński miał dostęp do ściśle tajnych dokumentów dotyczących wojsk Układu Warszawskiego. Nigdy nie zdradził polskich tajemnic, jedyne co przekazywał to informacje dotyczące wojsk radzieckich.

- Sam Generał Ryszard Kukliński nadzorował budowę jachtu, w którym dowodził podczas rejsów szpiegowskich - mówi Filip Frąckowiak dyrektor muzeum Zimnej Wojny im. Ryszarda Kuklińskiego. - Przez cały okres współpracy, generał Kukliński przekazał ponad 40 tysięcy stron dokumentów, a ten właśnie jacht był niemym świadkiem, narzędziem tej zimnej wojny.

Sonda
Ryszard Kukliński - bohater, czy zdrajca?

Zbiórka na remont legendarnego jachtu

Muzeum Zimnej Wojny będzie remontować jacht Legia. Już został wyremontowany kadłub i zrewitalizowane wnętrze, ale potrzeba jeszcze około 1,5 miliona złotych, aby wyremontować jacht w 100 proc., tak aby jacht mógł pływać rejsami edukacyjnymi szlakiem generała Ryszarda Kuklińskiego. - W czasie tych rejsów młodzież byłaby edukowana w zakresie żeglarstwa morskiego oraz poznałaby historię związaną z działalnością Kuklińskiego oraz jej znaczeniem - uważa Frąckowiak. W planach jest rejs do USA, aby odwiedzić Polonię, której członkiem też był Ryszard Kukliński. Uciekł on z rodziną z Polski właśnie do USA. Wpłaty można dokonywać na stronie muzeum www.muzeumzimnejwojny.com lub na zrzutce.pl pod hasłem Jacht Generała Ryszarda Kuklińskiego.

W poniższej galerii znajdziecie zdjęcia jachtu Legia

Nasi Partnerzy polecają