"Rozpętało się piekło"

Modlili się, gdy wybuchł pożar. Płonął kościół w Nowej Pasłęce [Zdjęcia]

To miała być spokojna msza w Święto Niepodległości. Nagle coś zburzyło spokój wiernych w zabytkowym kościele w Nowej Pasłęce (woj. warmińsko-mazurskie). Smród spalenizny był w świątyni tak bardzo wyczuwalny, że wierni zaczęli uciekać z kościoła. Po chwili przyjechali strażacy. Pożar ugasili, ale straty są duże.

Pożar kościoła w Nowej Pasłęce. "Rozpętało się piekło"

Dramat w Nowej Pasłęce (powiat braniewski). W piątek (11 listopada), kilkanaście minut po godzinie 11:00 wierni zgromadzeni na mszy w Święto Niepodległości, zauważyli pożar w środku kościoła i natychmiast powiadomili straż pożarna. - Braniewscy strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej otrzymali zgłoszenie o pożarze w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Nowej Pasłęce (gm. Braniewo) - informuje bryg. Jarosław Skalski z braniewskiej PSP.

Na miejscu strażacy potwierdzili, że doszło wcześniej do pożaru wewnątrz obiektu, przy jednym z bocznych ołtarzy. Dymy pożarowe z pożaru, który wygasł, prawdopodobnie z braku jednego ze składników niezbędnych do procesu spalania (braku tlenu), pozostawiły namacalne zniszczenia wewnątrz świątyni. Strażacy przewietrzyli obiekt oraz z wykorzystaniem kamery termowizyjnej i przeszukali pogorzelisko, usuwając część desek spalonej podłogi. Straty wewnątrz obiektu są znaczne. Na miejscu strażackich działań obecni byli wierni z Nowej Pasłęki oraz duchowni.

- Byliśmy na mszy w Dzień Niepodległości- mówi pani Zofia z Nowej Pasłęki. W pewnym momencie coś zaczęło śmierdzieć spalenizną, pojawił się dym i zaraz wybuchły płomienie. Rozpętało się istne piekło. Wybiegliśmy z kościoła, zaraz przyjechała straż i ugasili płonący kościół - dodaje kobieta.

Kościół w Nowej Pasłęce jest zabytkiem. Obiekt zbudowano w latach 1924–1926 staraniem kanonika warmińskiego Eugena Brachvogla. To kościół neobarokowy, konsekrowany w 1926 r.

Zdjęcia z pożaru kościoła w Nowej Pasłęce znajdziecie w poniższej galerii

Sonda
Czy byłeś kiedyś świadkiem pożaru?
Tragiczny pożar domu w Zalasewie