Zapobiegliwość czy początek paniki? Elblążanie czekają na APOKALIPSĘ

2020-03-10 12:11

W ciągu ostatnich kilku dni koronawirus z groteskowej anegdoty stał się realnym zagrożeniem, którego obawiają się niemal wszyscy. Choć rząd zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą, mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce. W ciągu kilku dni ze sklepów zniknęły maseczki i środki dezynfekcyjne. Brakuje też kaszy. Czy mamy do czynienia z początkiem paniki?

Coraz częściej obserwuje się mieszkańców stosujących środki ochrony. Elblążanka uzbrojona w maseczkę chirurgiczną, mężczyzna przyodziany w nitrylowe rękawiczki – takie obrazki przestają być sensacją, a stają się przykładem.

Stoimy o krok przed PANIKĄ? A może jesteśmy na dobrej drodze do budowania świadomości?

Sklepowe regały świecą pustkami. Obok półek pełnych zwyczajnych produktów, widzimy te, z których dosłownie wymieciono żele do dezynfekcji, chusteczki odkażające czy mydło antybakteryjne. Elblążanie wykupują też produkty o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. To m.in. kasze, makarony i ryż, ale także kakao instant czy dżemy.

W aptekach brakuje środków czystości i ochrony, drogerie też mają problem z zatowarowaniem… Ale najbardziej kuriozalną sytuację zaobserwujemy w popularnym markecie budowlanym, z którego wykupiono wszystkie maseczki, zarówno jednorazowe maski antypyłowe, jak i te profesjonalne, stosowane np. w lakiernictwie.

Personel sklepu nie jest wstanie określić terminu dostawy brakującego asortymentu, nieoficjalnie mówią natomiast, że prawdopodobna przyczyna wykupienia maseczek wcale nie jest tak oczywista.

Dowiedzieliśmy się, ze od czasu nasilonej burzy informacyjnej szalejącej wokół tematu koronawirusa w markecie pojawiło się zaledwie kilkoro klientów, którzy wykupili wszystko. Wobec tego nie chęć zabezpieczenia się przed koronawirusem, a wizja szybkiego zarobku motywowała miłośników środków ochrony.

Choć tego nie potwierdziliśmy, prawdopodobnie chętnych na zakupy z drugiej ręki nie brakuje. Zapotrzebowanie na tego typu produkty zwiększa się geometrycznie. Sprzedający na serwisach aukcyjnych dosłownie prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej absurdalnych cen maseczek i płynów antybakteryjnych, a pozbawieni dostępu do nich klienci, decydują się na dramatyczne kroki. Pisaliśmy np. o przypadkach kradzieży w szpitalu: Szpital w Pasłęku: odwiedzający pacjentów kradną środki dezynfekujące

Co w sprawie koronawirusa robi miasto?

Musimy spodziewać się decyzji o odwołaniu i przełożeniu wielu oczekiwanych wydarzeń. Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zawieszenie wszystkich imprez masowych. Informuje jednocześnie, że z uwagi na coraz więcej potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, uczestnictwo w tego typu eventach jest bardzo niebezpieczne. Do tej pory w Elblągu odwołano m.in. Elbląskie Święto Sportu, zaplanowane na najbliższy czwartek, 12 marca.

Poszczególne instytucje miejskie rozpoczęły akcję informacyjną – plakaty mówiące o groźnym patogenie, objawach zarażenia i zalecanych środkach ostrożności znajdziemy m.in. w komunikacji miejskiej, szpitalach czy przychodniach. Wskazane są także numery alarmowe oraz adresy placówek, gdzie zgłosić się można w celu zaczerpnięcia informacji lub w przypadku podejrzenia infekcji.

Plakaty markowane są logotypami Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Na dworcu PKP natrafimy natomiast na podobną informację kierowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego do osób powracających z Chin, Włoch, Korei Południowej i Iranu w czterech językach: polskim, chińskim, angielskim i włoskim.

W niektórych instytucjach znajdziemy także instrukcję mycia rąk – w czasie wysokiego zagrożenia infekcją to bardzo ważne, by wiedzieć, jak to robić!

W ostatnich dniach w mieście pojawiły się też specjalne dozowniki z płynem antybakteryjnym. Wyposażono w nie kilka budynków samorządowych, jednak skorzystać ze środka ochrony może każdy. Więcej informacji o dozownikach oraz dokładną listę ich usytuowania znajdziecie w poprzednim artykule: W Urzędzie Miasta zdezynfekujesz ręce! Pojawiły się specjalne dozowniki Podobne dozowniki znajdziemy także w holu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Przypominamy także o wprowadzonym niedawno zakazie odwiedzin w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Więcej informacji o koronawirusie, w tym o sposobach ochrony przed nim, znajdziemy na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Polacy boją się koronawirusa. Izba przyjęć pęka w szwach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki