Zmiana czasu 2019. Dłużej pośpimy w niedzielę, ale przez kolejne dni możemy się męczyć

i

Autor: Pixabay.com

Zmiana czasu z zimowego na letni! Kiedy przestawimy zegarki?

2020-03-27 8:42

Przed nami kolejna zmiana czasu, tym razem na letni. Oznacza to, że w nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę krócej. To nie najlepsza wiadomość, szczególnie dla śpiochów i tych, którzy po prostu lubią dłużej pospać. Choć ostatnio temat zmiany czasu wydaje się być coraz bardziej kontrowersyjny, jeszcze kilka razy przyjdzie nam przestawić zegarki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca. Wskazówki zegarków przestawimy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy.

Szczególnie ostatnio konieczność zmiany czasu budzi wiele kontrowersji. Cofnięcie lub przyspieszenie czasu o godzinę bywa kłopotliwe nie ze względu na samą czynność grzebania w mechanizmach zegarów, a w związku z innymi zmianami, które towarzyszą zmianie czasu. Szczególnie uciążliwe jest czekające nas właśnie przejście z naturalnego dla człowieka czasu, czyli czasu astronomicznego (zimowego) na czas letni.

Przyzwyczajenie się do wcześniejszej pobudki czasem zajmuje naszemu organizmowi nawet kilka dni.

Dlaczego zmieniamy czas?

Powodem ma być bardziej ekonomiczne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego poprzez dostosowanie cyklu życia do intensywności i czasu oświetlenia. Zimą, gdy słońca jest mniej wstajemy wcześniej, żeby dłużej móc z niego korzystać, z kolei latem, gdy dzień jest dłuższy wstawać powinniśmy szybciej.

Ta względna korzyść jest wciąż kwestionowana. Przeciwnicy zmiany czasu podnoszą argumenty mówiące o jego negatywnym wpływie na zdrowe i obniżeniu produktywności pracowników, a wynikająca ze zmiany rzekoma oszczędność jest ich zdaniem najbardziej wątpliwą korzyścią.

Jesienią tego roku z powrotem wrócimy do czasu zimowego. Ta zmiana może być jednak całkiem przyjemna, bo w końcu będziemy mogli pospać dłużej.

Kiedy koniec zmian czasu?

Jeszcze całkiem niedawno Komisja Europejska zdecydowała, że ostatnia zmiana ma nastąpić w marcu 2019 roku. W związku z tym pozostać mieliśmy przy czasie letnim. Niestety termin ten przełożono na 2021 rok.

Oznacza to, że czekają nas jeszcze przynajmniej dwie zmiany czasu – jesienią 2020 i wiosną 2021. Dla państw UE, które zdecydują się pozostać przy czasie letnim będzie to ostatnia zmiana, natomiast te, które postanowią pozostać przy czasie zimowym ostatni przestawią zegarki w październiku 2021 roku. Wiele wskazuje na to, że w Polsce pozostaniemy przy czasie letnim.

TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Nowy Sącz walczy z koronawirusem. Ruszyła dezynfekcja miasta

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany