Bunt migrantów w Wędrzynie. Chcą opuścić strzeżony ośrodek

2021-11-25 20:44
Bunt migrantów w Wędrzynie. Chcą opuścić strzeżony ośrodek
Autor: AP W Wędrzynie powstał tymczasowy ośrodek dla migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę

Napięta sytuacja panuje w strzeżonym ośrodku dla migrantów w Wędrzynie (powiat sulęciński). Obecnie przebywa tam około 600 cudzoziemców, a część z nich zaczęła domagać się zwolnienia z ośrodka. Dzisiaj (25 listopada) grupa agresywnych obcokrajowców szarpała za ogrodzenie i wykrzykiwała hasła wzywające do wypuszczenia ich na wolność.

Bunt migrantów w Wędrzynie. Chcą opuścić strzeżony ośrodek

Strzeżony ośrodek dla nielegalnych migrantów w Wędrzynie powstał we wrześniu na terenie poligonu wojskowego i ma charakter tymczasowy. Jego uruchomienie było związane z narastającym kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Obecnie przebywa tam około 600 cudzoziemców (tylko mężczyzn), głównie obywateli Iraku i Afganistanu, a decyzję o umieszczeniu w strzeżonym ośrodku każdorazowo podejmuje sąd. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, dzisiaj (25 listopada) w Wędrzynie doszło do buntu migrantów. Najbardziej agresywna grupa cudzoziemców wyszła z budynków ośrodka, zaczęła szarpać za ogrodzenie oraz skandować hasła wzywające do wypuszczenia ich na wolność. Na miejsce skierowano dodatkowe siły straży granicznej oraz policji. Przedstawiciele służb mundurowych zapewniają, że udało się zapobiec rozruchom, nie doszło również do samowolnego opuszczenia ośrodka przez jakiekolwiek migranta, ale sytuacja ciągle jest napięta.

PRZECZYTAJ: Leżała w trawie, jej odkryte części ciała były sine! Młoda kobieta z gminy Sława o krok od śmierci

- Sytuacja jest napięta, ale pod kontrolą. Trwają rozmowy mające na celu uspokoić zdenerwowanych cudzoziemców, ale biorąc pod uwagę ich temperament, nie jest to łatwe. Ośrodek jest dobrze zabezpieczony i ma kilka ogrodzeń. Nie doszło do sforsowania żadnego z nich - przekazała PAP Joanna Konieczniak, rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ZOBACZ: Straszliwy wypadek zniszczył życie Tomka! "Skóra mu wisiała" [ZDJĘCIA]

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Potrójne morderstwo w Jurczycach. Podejrzani zatrzymani po ponad 20 latach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE