Czy szpital w Gorzowie zrezygnuje z planowych zabiegów i operacji? Kiedy decyzja?

2020-10-18 12:35 em
Gorzów szpital
Autor: materiały prasowe szpitala

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum planowych przyjęć do szpitali. Chodzi o uzgodnione wcześniej zabiegi i operację, nie te ratujące życie pacjenta. Zalecenia nie dotyczą także pacjentów onkologicznych. Czy gorzowska lecznica zrezygnuje z przyjmowania części pacjentów? Sytuację komplikuje także decyzja wojewody, który wyznaczył lecznicę na koordynujący walkę z COVID-19.

NFZ chce w ten sposób minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zapewnić dodatkowe łóżka pacjentom, którzy wymagają pilnego przyjęcia. Fundusz podkreśla, że to jedynie zalecenia i ostateczną decyzje podejmują lekarze.

Zabieg można przełożyć albo wykonać w innej placówce. - Jeżeli pacjent nie może czekać dłużej to zabieg powinien się odbyć. Jeżeli szpital jest całkowicie zaangażowany w walkę z COVID-19 to pacjent może wybrać inną lecznicę - wyjaśnia Joanna Branicka, rzecznik prasowy lubuskiego NFZ.

Informację, którą placówkę można wybrać, gdzie robione są zabiegi uzyskamy m.in. w lubuskim NFZ.

Gorzów szpital
Autor: coola Zarząd szpitala decyzję ma podjąć w poniedziałek.

Czy gorzowski szpital wstrzyma planowe zabiegi? - To czy i w jaki sposób wdrożymy zalecenia w życie jest dopiero ustalane - powiedziała nam Agnieszka Wiśniewska, rzecznik lecznicy przy Dekerta.

Dodatkowo lecznica ma zostać placówką koordynującą walkę z pandemią. Taką decyzję podjął wojewoda, ale jak poinformowała gazeta.pl prezes lecznicy chce się od niej odwołać, bo może się to wiązać z koniecznością przeprowadzenia dużych zmian w lecznicy np. zawieszeniem pracy kilku oddziałów. 

Decyzje powinniśmy poznać w ciągu najbliższych dni - do tematu będziemy wracać.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE