CZYSTE jeziora wokół Gorzowa. Sanepid przypomina o ZASADACH!

2020-07-07 15:05 Kły
karnin jezioro1
Autor: Fragles Akwen po żwirowni w Karninie.

Te wakacje są inne niż do tej pory, bo z koronawirusem w tle. Przebywając na ośrodkach wypoczynkowych, plażach czy w restauracjach trzeba stosować środki ostrożności. Inspektorzy kontrolują jakość wody.

Nie wyobrażamy sobie urlopu bez zanurzenia się w morzu czy w jeziorze. Kąpieliska zwłaszcza podczas wakacji są pod lupą sanepidu. Próbki wody pobierane są kilka razy w sezonie i sprawdzane pod kątem zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Bez problemów można się kąpać w Karninie, Kłodawie, Nierzymiu czy na Długim.

- Dziesięć miejsc wykorzystywanych do kąpieli i wszystkie kąpieliska mamy przebadane. Mogę powiedzieć, że wszędzie woda jest przydatna do kąpieli, możemy bezpiecznie korzystać z wody. Oczywiście sytuację trzeba na bieżąco monitorować i my to robimy-  mówi Małgorzata Michna z wojewódzkiego sanepidu w Gorzowie.

Kłodawa jezioro1
Autor: Fragles W podgorzowskiej Kłodawie woda w jeziorze czysta.

W przypadkach gdy woda zmieniła kolor, jest piana czy tzw. kożuch trzeba powiadomić sanepid. Wtedy kąpiel grozi wysypką bądź innymi problemami.

Istotne jest by na plaży, w związku z epidemią, pamiętać o dwumetrowym dystansie. Jak zalecają inspektorzy- szukajmy miejsc nie zatłoczonych, gdzie jeden na drugiego nie będzie wchodził. Lepiej korzystać z własnego sprzętu sportowego oraz leżaków i koców. Gdy się przemieszczamy zakładajmy maseczki.

Wyniki badań wody dostępne są na stronie sanepidu. Komunikaty powinny być także na tablicy przy danym jeziorze. W Lubuskiem mamy 29 kąpielisk, w tym trzy nowe oraz 17 miejsc wykorzystywanych do kąpieli.