Gorzów: Kapsuła zamurowana pod pomnikiem Mickiewicza. Co wysłaliśmy do przyszłości?

2020-09-29 18:46 em
Gorzów mickiewicz
Autor: coola Wieszcz Adam w nowym miejscu, niezmiennie natchniony.

Wiadomość do przyszłości wysłaliśmy trochę... przypadkiem. W czasie remontu ulicy Sikorskiego postanowiono zbudować rondo i trzeba było przesunąć pomnik Adama Mickiewicza. Podczas jego rozbiórki znaleziono kapsułę z minionego wieku. Zajęli się nią muzealnicy i postanowili, że przygotują kolejną wiadomość dla przyszłych pokoleń.

Pomnik wieszcza Adama w nowym miejscu stoi już od kilkunastu dnia, ale kapsuła pod postument trafiła we wtorek (29.09). Znalazły się wniej informacje na temat Gorzowa, pendrive w kształcie kasety i ksera dokumentów, które były w poprzedniej kapsule.

- Spodziewaliśmy się, że je znajdziemy, pomnik w tym miejscu miał już powstać w 1945 roku, ale projektu nie zrealizowano - opowiada Stanisław Sinkowski z muzeum lubuskiego w Gorzowie.

Gorzów
Autor: coola Prezydent Wójcicki chowa kapsułę pod postumentem.

W kapsule znalazły się także podpisy mieszkańców, którzy we wtorek zjawili się pod pomnikiem - każdy mógł to zrobić. Był wśród nich Ryszard, który pamięta... dzień pierwszego odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza.

- Pamiętam, że było zimno, śnieg a pomnik był przykryty żółtą płachtą - wspomina i dodaje, że dlatego po ponad 60 latach znów musiał zjawić się pod pomnikiem.

Przypomnijmy: odsłonięty w 1957 roku pomnik Adama Mickiewicza był pierwszym pomnikiem powstały po wojnie w mieście.