Gorzów najbiedniejszy wśród najbogatszych

2020-08-03 22:56 Kły
Gorzów zachód
Autor: Bartłomiej Nowosielski/facebook.com/przystan Gorzów i zachód słońca.

Stolica północnej części województwa lubuskiego zajęła ostatnie miejsce w rankingu pisma "Wspólnota". Oceniane w nim są miejskie budżety a dokładnie dochód mieszkańca. W tym aspekcie nie mamy się czym pochwalić.

Gorzów- w branżowej gazecie- zajął 18 miejsce wśród miast wojewódzkich w Polsce. Niestety ciągnie się na szarym końcu od kilku lat. Nie zawsze tak było. W pierwszym ranking w 2001 roku Gorzów miał szóstą lokatę. Jednak potem obniżał loty.

Dochód na jednego mieszkańca to główna zasad brana pod uwagę w plebiscycie. Pod tym względem Gorzów wypada najsłabiej w Polsce. Na jednego gorzowianina przypada 4582 złote i 14 groszy. To najwięcej w dotychczasowej historii, ale za mało w rywalizacji.

Inaczej czyli lepiej jest u sąsiedniej Zielonej Góry, która zajęła 10 miejsce. Awansowała w porównaniu do ubiegłej edycji. Dochód jej mieszkańca to 5164 złote i 45 groszy. Tegoroczny Ranking "Bogactwo samorządów" to zestawienie za 2019 rok. W pierwszej trójce znalazły się: Warszawa, Opole i Wrocław.