Wuhan wirus

i

Autor: Chinanews.com/commons.wikimedia.org Mieszkańcy Wuhan w kolejce do apteki po maski.

Gorzów: Trzeba dmuchać na zimne... Jak chronić się przed koronawirusem?

2020-02-14 18:53

Lubuszanie mogą spokojnie spać. Nie mają powodów, by się bać - tak twierdzą specjaliści. W naszym regionie, tak jak w kraju, nie odnotowano potwierdzonego przypadku zachorowania. Warto jednak wiedzieć jak można się przed wirusem uchronić.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Nie jest groźny dla osób, które w ostatnich tygodniach nie były w  krajach azjatyckich i nie miały kontaktów z podróżującymi z tamtych rejonów. W Chinach choroba zbiera śmiertelne żniwo. Aktualne dane (14.02) to prawie półtora tysiąca ofiar oraz prawie 64 tysiące zarażonych. Uwagę trzeba zwracać na objawy, które są podobne do grypy.

- Osoby z wysoką gorączką, dusznościami, kaszlem powinny bezwzględnie zgłosić się na oddział zakaźny szpitala. Pracują tam najlepsi specjaliści, więc oni podejmą właściwe badania - wyjaśnia Aneta Mokosa, rzecznik wojewódzkiego sanepidu w Gorzowie.

Bardzo ważna w przypadku wirusów jest profilaktyka czyli odpowiednia higiena. Chodzi o dokładne mycie rąk, do którego wykorzystujemy mydło z wodą lub środek dezynfekujący na bazie alkoholu. Zmywamy zarazki także z grzbietu dłoni, pomiędzy palcami. Nie zapominajmy o kciukach i nadgarstkach. Mycie powinno trwać nie krócej niż 30 sekund. Pod wodą opłukiwać trzeba także produkty spożywcze oraz unikać skupisk ludzi.

Wszelkie zasady oraz informacje dotyczące koronawirusa znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE