Gorzów: Więcej pieniędzy na szkolenie młodzieży, mniej na sport wyczynowy

2019-09-06 6:16 Wojciech Hańczuk
Stal Gorzów
Autor: mazinio Stal buduje skład na kolejny sezon.

Gorzowscy urzędnicy chcą wprowadzić nowe zasady finansowania klubów sportowych w mieście. - Na sport wyczynowy przeznaczamy za dużo pieniędzy - uważa Piotr Guszpit, dyrektor Wydziału Sportu UM. Priorytetem mają być zajęcia dla młodych sportowców. To może oznaczać mniejsze dotację dla żużlowców czy piłkarzy.

Urzędnicy chcą aby 2/3 miejskich środków przekazywanych na sport trafiało na szkolenie młodzieży. Pozostałe pieniądze zostaną wydane na sport wyczynowy. Taki sposób podziału środków jest zapisany w strategii rozwoju sportu i turystyki ale nie był respektowany. Jeżeli tak się stanie mniej pieniędzy mogą otrzymać m.in. zespoły piłkarskie czy Stal. Zmiany mają być wprowadzana stopniowo, by kluby przygotowały się do nich.


- Dużo pracy przed nami aby dojść do takiego poziomu finansowania. Na dziś sport wyczynowy ma dużo więcej środków niż zakładana 1/3. Uważam, że za dużo - mówi Piotr Guszpit, dyrektor Wydziału Sportu w Gorzowie.

Gorzów pływanie
Autor: kłw Więcej pieniędzy ma pójść na zajęcia dla młodych sportowców.

Jeszcze we wrześniu o nowym sposobie dzielenia miejskich dotacji urzędnicy będą rozmawiać z przedstawicielami klubów. Finansowanie sportu wyczynowego powinno opierać się na innych zasadach. - Patrząc na to co się dzieje na zachodzie Europy praktycznie każdy sport oparty jest o sponsoring. Należy do tego dążyć - uważa dyrektor Guszpit.

W tym roku do klubów sportowych trafiło ponad 7 mln zł. Na sport wyczynowy przeznaczono prawie 3 milion złotych. Dodatkowo 1,5 mln trafiło do klubów na promocję miasta poprzez sport.