Gorzowianie nie płacą za śmieci, bo czekają na... upomnienie!

2020-09-23 14:05 Kły
gorzów śmieci wezwania
Autor: Fragles Sporo wezwań jest wysyłane do gorzowian.

Zaległości mieszkańców wobec Związku Celowego Gmin MG 6 wynoszą prawie 1,5 miliona złotych. To nie dużo w porównaniu do długu sprzed trzech lat, który sięgał aż 11 milionów złotych. Windykacja przynosi skutki.

Najważniejsze jest to, że zaległości się zmniejszają, choć nie wszyscy mieszkańcy płacą rachunki za wywóz odpadów. Tłumaczenia gorzowian są różne i bywają absurdalne. Jak mówi Katarzyna Szczepańska, dyrektor ZCG MG 6, które nadzoruje gospodarkę odpadami- mieszkańcy często mówią, że nie wiedzą o opatach albo są też tacy, którzy nie płacą przez pół roku i czekają na upomnienia.

Każde pismo to koszt 12 złotych. Gdy mieszkaniec dalej nie płaci, informacja trafia do skarbówki i rusza proces windykacji.

- Tytuły wykonawcze trafiały do urzędu skarbowego, który zajmował konta mieszkańców. Gorzej było jak blokował konta firmowe, gdzie trzeba opłacać zusowskie świadczenia czy inne zobowiązania. Wtedy szybko mieszkańcy się organizowali i naprawiali swoje błędy - wyjaśnia dyrektor Szczepańska.

gorzów śmieci widok
Autor: Fragles Opłaty za śmieci są obowiązkowe.

Gdyby gorzowianie płacili na czas, nie trzeba by było uruchamiać tej całej machiny. Aktualnie zaległości wynoszą 1 milion 400 tysięcy złotych, to o 240 tysięcy złotych mniej niż rok temu. Z kolei w 2017 roku dług był ogromny-  11 milionów! Dotychczas od mieszkańców ściągnięto ponad 8 milionów złotych.