Potężna nawałnica przeszła przez Gorzów

i

Autor: pixabay.com

Burza w Gorzowie

Potężna nawałnica przeszła przez Gorzów. Na ulicach rwące potoki! Alert RCB spóźniony!

2022-09-08 9:03

Potężna burza przeszła w czwartek rano nad Gorzowem Wielkopolskim. Ulewne deszcze sprawiły, że w krótkim czasie gorzowskie ulice znalazły się pd wodą. Nawałnicy towarzyszył porywisty wiatr, łamiący drzewa i opady ogromnego gradu. Strażacy ponad 180 zgłoszeń związanych z podtopieniami i połamanymi drzewami.

Gwałtowna zmiana pogody w woj. lubuskim

Gwałtowna burza przeszła w czwartek rano (8 września) nad Gorzowem Wielkopolskim. Burza przyniosła ze sobą ulewne opady deszczu, z którymi nie poradziła sobie miejska kanalizacja. W ciągu kilkudziesięciu minut pod wodą znalazło się wiele ulic. Zalane zostały też liczne piwnice i garaże.

Jak informuje serwis gorzowianin.com, zalane zostały m.in. ul. Warszawska, Teatralna, Jagiełły, Górczyńska, Grobla oraz skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego i Borowskiego. Wielu ludzi utknęło w korkach, były problemy z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, w wielu miejscach ruch był sparaliżowany.

Woda uszkodziła m.in. część skarpy Trasy Nadwarciańskiej (przy rondzie Santockim) wymywając z niej dużo ziemi. Zapadła się część chodnika. Obecnie trwa szacowanie szkód i ocena stanu drogi. W związku z tym występują utrudnienia w ruchu i tworzą się korki. Policja zaleca omijanie tego miejsca.

Rekordowe opady deszczu w Gorzowie Wlkp.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w ciągu godziny w rejonie Gorzowa spadło ok. 90 mm deszczu. Lokalnie natężenie opadów było jeszcze większe i sięgało nawet 22 mm na 10 minut. Lubuscy Łowcy Głów poinformowali z kolei na Facebooku, że w Gorzowie spadło łącznie ponad 130 mm deszczu, co oznacza, że prawie dwukrotnie pobity został dobowy rekord opadu. Ulewnym deszczom towarzyszyły też opady gradu o średnicy dochodzącej nawet do 3 cm!

Mieszkańcom Gorzowa i okolic dał się też mocno we znaki porywisty wiatr wiejący z prędkością ok. 70 km/godz.

Pełne ręce roboty mieli strażacy. Łącznie straż pożarna odebrała ponad 180 zgłoszeń dotyczących pogody. Najtrudniejsza sytuacja była w Gorzowie Wlkp. oraz Wawrowie i Czechowie w gminie Santok. W Wawrowie na skutek ulewy przelał się znajdujący się w tej miejscowości staw i woda podtopiła pobliskie posesje. 

Z kolei pomiędzy Wawrowem a Santokiem spływająca ze wzgórz woda uszkodziła tory i nasyp kolejowy. Ruch pociągów na linii Gorzów Wlkp. - Krzyż został w tym miejscu wstrzymany. Do czasu naprawy uszkodzenia między Santokiem a Gorzowem Wlkp. będzie funkcjonowała autobusowa komunikacja zastępcza.

Spóźniony alert RCB

Do mieszkańców Gorzowa i okolic został wysłany alert RCB, który okazał się… spóźniony. Jak informują mieszkańcy, wiadomość SMS otrzymali po godz. 8, podczas gdy nawałnica trwała już od godziny. Do godz. 10 w Gorzowie Wielkopolskim oraz powiatach gorzowskim, strzelecko-drezdeneckim i międzyrzeckim obowiązuje ostrzeżenie pogodowe III (najwyższego) stopnia).

Sonda
Boisz się burzy?
Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki