Powiat gorzowski w czerwonej strefie! Gorzów nadal w żółtej. Co trzeba wiedzieć?

2020-10-15 19:13 em
Koronawirus w Polsce: NOWE OBOSTRZENIA w czerwonych strefach. Ogromna liczba ZAKAZÓW!
Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Koronawirus w Polsce: NOWE OBOSTRZENIA w czerwonych strefach. Ogromna liczba ZAKAZÓW!

Mieszkańcy powiatu gorzowskiego czyli gmin: Kłodawa, Santok, Witnica, Kostrzyn, Deszczno, Lubiszyn i Bogdaniec znajdą się w czerwonej strefie. To oznacza kolejne obostrzenia. Będą obowiązywać od 17. października. Gorzów nadal w strefie żółtej, ale o kilku ważnych zmianach trzeba pamiętać. Baseny i siłownie zostaną zamknięte, a imprezy sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności.

Rząd wprowadził kolejne obostrzenia związane z pandemią. Do czerwonej strefy zakwalifikowana obecnie więcej powiatów i miast, wśród nich jest powiat gorzowski. Co to oznacza dla mieszkańców podgorzowskich miejscowości?

W sklepach wraca limit pięciu osób na kasę, a szkoły średnie - m.in. w Kostrzynie czy Deszcznie - przechodzą na zdalne nauczanie. Dzieci z podstawówek nadal mogą chodzić do szkół.

Zgromadzenia nie mogą być większe niż 10 osób, a od 19. października w czerwonych strefach nie będzie można organizować wesel i innych imprez okolicznościowych. 

Kolejne ograniczania obowiązują zarówno w czerwonej jak i żółtej strefie. Rząd zawiesił działalność wszystkich basenów i siłowni. W czasie wydarzeń kulturalnych zajęte może być tylko 25 procent widowni - dotyczy to np. kin. Z kolei wszystkie wydarzenia sportowe muszą się odbywać bez udziału kibiców.

25 - to maksymalna ilość osób biorących udział w zgromadzeniach. Zmieniono także zasady funkcjonowania transportu publicznego. Zajętych może być do 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących.

Lokale gastronomiczne mogą być otwarte od godziny 6.00 do 21.00 - dostawa do domów może trwać dłużej. Mniej osób może być w kościołach.

gorzów szpital sor1
Autor: Fragles/ archiwum Chorych jest coraz więcej. Obostrzenia mają powstrzymać wirusa.

Po weekendzie zmienią się także przepisy dotyczące wesel i innych uroczystości. Nadal będzie można je organizować, ale tylko dla 20 osób i bez zabaw tanecznych.

Nadal trzeba pamiętać o maseczkach, zachowaniu dystansu społecznego. Nowe przepisy będą obowiązywać od soboty 17. października, oczywiście oprócz tych dotyczących m.in. wesel.