Specjalne skrzynki na zużyte baterie w Gorzowie. Gdzie się znajdują?

2019-08-13 14:21 Karolina Łopacińska
eneris pojemniki
Autor: materiały Eneris Surowce Takie skrzynki pojawią się w trzech sektorach.

Nowe pojemniki pojawiły się w czterech spółdzielniach mieszkaniowych. Kolejne 30 zostało zamówionych w ramach pilotażowej akcji Eneris Surowce. Chodzi o ułatwienie gorzowianom selektywnej zbiórki odpadów. Baterie szczególnie zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt oraz szkodzą środowisku.

Gorzowski wywoźnik śmieci zainstalował żółto-czarne skrzynki w spółdzielniach przy Czereśniowej, Ściegiennego, Kombatantów i Gwiaździstej. Następne pojawią się one w budynkach i altanach śmietnikowych trzech sektorów, które obsługuje Eneris. Wszystko zależy od możliwości technicznych.

Gdy pojemniki zapełnią się bateriami, odbierze je wywoźnik po wcześniejszym zgłoszeniu przez zarządcę nieruchomości. Dzięki selekcji można odzyskać cenne substancje jak aluminium, miedź czy ołów.

baterie
Autor: Fragles Zużyte baterie szkodzą środowisku.

Zużyte baterie zagrażają zdrowiu ludzi i szkodzą środowisku. Jedna mała bateria guzikowa potrafi zanieczyścić 1 metr sześcienny ziemi albo nawet 50 tysięcy litrów wody. Za nim baterię wrzucimy do odpowiedniego pojemnika, warto zakleić obie strony taśmą. Ograniczy to dostęp powietrza i zabezpieczy ogniwa przed zwarciem. W przypadku zetknięcia się baterii ze sobą, nie dojdzie do wzrostu temperatury skutkującego zapłonem.