SUPERBOHATEROWIE PRL-u na wystawie w gorzowskiej bibliotece. To unikalne komiksy!

2019-11-08 6:20 Wojciech Hańczuk
Komiksy gorzów.
Autor: Grzegorz Tajsner. Unikalna kolekcja komiksów na wystawie w gorzowskiej bibliotece.

Kapitan Kloss, Żbik, Janosik, Podziemny Front czy Pilot Śmigłowca i wiele innych. Komiksy z tal 60 i 70 będzie można zobaczyć na wystawie w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie. Niektóre egzemplarze to prawdziwe unikaty.

Komiksy wiele lat temu zbierał Grzegorz Tajsner. Odnalazł je i postanowił zorganizować wystawę. Teraz to co 50 i 40 lat temu rozpalało wyobraźnie młodych ludzi będzie można zobaczyć w bibliotece. - Nakłady były małe, żeby je zdobyć trzeba było mieć znajomości albo rano biegać do kiosku po kolejne numery - opowiada Grzegorz Tajsner.


Na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt komiksów m.in. zeszyty serii Kapitan Żbik - opowieści o milicyjnym superglinie. Są także komiksowe wersje kultowych: Kapitana Klossa i Janosika. Są także nieco mniej popularne komiksy np. o załodze milicyjnego śmigłowca. Obrazkowe opowieści - jak większość socjalistycznych wydawnictw - na bohaterów kreowały nieskazitelnych i dzielnych stróży prawa, których wrogami często byli przebiegli zachodni agenci lub zdegenerowani przestępcy. Komiksy miały kształtować młodych czytelników na świadomych obywateli PRL-u.

- Nic innego wtedy nie mieliśmy - wspomina Grzegorz Tajsner.

Wystawa komiksów od soboty 9 listopada w Bibliotece imienia Herberta w Gorzowie przy ulicy Sikorskiego. Warto sprawdzić kto konkurował z Supermanem czy Batmanem.