Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta odbedą się 14. listopada!

2019-10-18 16:23 Magdalena Pawłowska
Młodzi wkraczają do urzędu
Autor: MGA Młodzież aktywnie walczyła o powołanie rady

Jest już oficjalna decyzja w tej sprawie. Uczniowie mogą się szykować. Zanim jednak wybory trzeba będzie powołać specjalne komisje wyborcze oraz zgłosić kandydatów. Jak wygląda harmonogram?

Prezydent oficjalne podał do publicznej wiadomości datę wyborów. W czwartek, 14. listopada, w godzinach od 9:00 do 15:00 we wszystkich gorzowskich szkołach ponadpodstawowych przeprowadzona zostanie rekrutacja do Młodzieżowej Rady Miasta.

- To świetna informacja - przyznaje Mariusz Sobkowiak ze Stowarzyszenia NOVUM, inicjatora powołania rady:

Przypomnijmy: początkowo zapowiadano, że wybory odbędą się we wrześniu, ale ze względu na rozpoczynający się rok szkolny oraz głosowanie do sejmu i senatu, termin trzeba było przesunąć. Dodatkowo okazało się, że konieczne są zmiany w statucie, których radni dokonali w środę (16.10) podczas nadzwyczajnej sesji.

- Musieliśmy dopiąć pewne kwestie formalne - przyznaje radny Jan Kaczanowski:

Zanim jednak odbędą się wybory w każdej szkole musi zostać powołana specjalna komisja wyborcza - placówki mają na to czas do 24. października. Później, do 7. listopada można zgłaszać kandydatów na radnych. Następnie, 14. listopada odbędą się wybory.

Sama Młodzieżowa Rada Miasta ma pełnić funkcje doradczą wobec gorzowskich radnych. Będzie się składać z uczniów szkół ponadpodstawowych, których kadencja będzie trwała trzy lata. Swoje funkcje będą pełnili nieodpłatnie. Wszystko po to, aby młodzi mogli szybciej i łatwiej przekazywać urzędnikom swoje uwagi i spostrzeżenia.