Biedronki azjatyckie pojawiły się w Szczecinie

i

Autor: Pexels / CC0 / pixabay.com Biedronki azjatyckie zaatakowały Kalisz i region! To prawdziwa INWAZJA!

Biedronki azjatyckie zaatakowały Kalisz i region! To prawdziwa INWAZJA!

2020-10-23 13:45

Pojawiają się na oknach, drzwiach i balkonach. Biedronki azjatyckie po raz kolejny przypomniały o sobie mieszkańcom Kalisza i regionu. - Mam ich mnóstwo na oknie i parapecie! Czy one mogą zrobić krzywdę? - pyta nas jedna z naszych czytelniczek. Okazuje się, że tak! Biedronki azjatyckie gryzą i mogą wywołać alergię. Co musimy wiedzieć o biedronkach azjatyckich? Jak się pozbyć biedronek azjatyckich?

Biedronki azjatyckie atakują! Co musimy o nich wiedzieć?

Można je spotkać na wszystkich kaliskich osiedlach. Jednak nie są to nasze rodzime biedronki, a azjatyckie. To odmiana bardziej agresywna i ekspansywna od znanego nam gatunku. Może ona gryźć oraz wywołać alergię. Jak to się stało, że nagle jest jej wszędzie pełno? Już odpowiadamy!

Biedronka azjatycka najczęściej zaczyna się pojawiać w październiku. To wtedy zaczyna szuka miejsca, w którym będzie mogła przezimować, dlatego często wlatuje do mieszkań. Najczęściej można je spotkać w okolicy okien oraz kaloryferów.

Biedronka azjatycka. Jak ją rozpoznać?

Nie jest to tak proste i oczywiste jakby się mogło wydawać. Owad ten na ogół ma żółte, czerwone, czarne bądź pomarańczowe skrzydełka. Zdarzają się okazy bez kropek. Inne mają wyraźne czarne kropki, z charakterystyczną cechą – nierównomierną linią brzegów. Najczęściej kropek jest więcej niż siedem. Podobnie jak ćmy, lgną do światła.

W porównaniu do większości występujących w Polsce biedronek są wyraźnie większe – długość ich korpusów sięga 8 mm. 

Biedronka azjatycka w Białymstoku

i

Autor: jch Biedronka azjatycka w Białymstoku

Biedronka azjatycka. Dlaczego jest niebezpieczna dla ludzi?

Biedronka azjatycka pozostawia żółte ślady, które są trudne do usunięcia. W sytuacjach zagrożenia wydziela żółte kropelki hemolimfy, które mogą wywoływać reakcję alergiczną, zapalenie spojówek, pokrzywkę a nawet astmę.

Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Na skórze, po ugryzieniu biedronki azjatyckiej pozostają ślady.

Dwa dni piła przy zwłokach córeczki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają