Duże pieniądze dla kaliskich kościołów! Wiemy, na co zostaną wydane. Wierni będą w SZOKU!

2021-03-02 8:11 ago PAP
Duże pieniądze dla kaliskich kościołów! Wiemy, na co zostaną wydane. Wierni będą w SZOKU!
Autor: pixabay.com Duże pieniądze dla kaliskich kościołów! Wiemy, na co zostaną wydane. Wierni będą w SZOKU!

Ogromne wsparcie finansowego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały dwa kościoły w Kaliszu w ramach programu ochrona zabytków. To kościoły pw. św. Mikołaja oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na co zostaną wydane pieniądze? Wierni mogą być zaskoczeni...

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę zabytków, które otrzymały dofinansowane w ramach programu ochrona zabytków. Wśród beneficjentów znalazły się dwa kościoły w Kaliszu. Rzymskokatolicka Parafia Katedralna pw. św. Mikołaja pozyskała dotację w wysokości 370 tys. zł na kontynuację IX etapu prac konserwatorskich i restauratorskich przy elewacji.

ZOBACZ: Nie było czego ukraść, więc zniszczył dwa auta! OGROMNE pieniądze za wskazanie sprawcy

Klasztorowi oo. Franciszkanów przyznano dotację wysokości 200 tys. zł na realizację prac konserwatorskich polichromii, odkrytych w 2018 r. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Gwardian kaliskiego klasztoru, o. Waldemar Ułanowicz, powiedział PAP, że dotacja zostanie przeznaczona na dokończone prac renowacyjnych fresków z XIV w. przedstawiających lustrzane odbicia okien gotyckich w prezbiterium, kobietę przy wejściu do kaplicy Męki Pańskiej i kurtyny nad wejściem do kościoła. Na ten cel łącznie potrzeba 400 tys. zł. - Wierzę, że te 200 tys. uda się pozyskać podczas wniosków odwoławczych - powiedział. W ubiegłym roku – jak przypomniał o. Ułanowicz - klasztor otrzymał 400 tys. zł na dokończenie prac renowacyjnych przy fresku św. Krzysztofa.

Malowidło o wysokości 16 m z przełomu XIII/XIV wieku, przedstawia św. Krzysztofa z dzieciątkiem na ręku i z kwitnącą lilią. Polichromia wykonana jest na gotyckim tynku o grubości 2 mm, przez który widać cegłę.

ZOBACZ TAKŻE: Zakażona koronawirusem OBSŁUGIWAŁA klientów! Miała typowe objawy i nikt tego nie zauważył?

Błotnisty parking na Ożarowskiej