Pedofilia w kościele. Film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" WSTRZĄSNĄŁ mieszkańcami Kalisza!

2020-05-18 10:54
Zabawa w chowanego
Autor: wikipedia ZABAWA W CHOWANEGO film braci Sekielskich

W sobotę, 16 maja w sieci ukazał się drugi film Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Tak samo jak pierwszy poświęcony jest pedofilii w kościele katolickim, a konkretnie księdzu z diecezji kaliskiej i jego ofiarom. Film tak wstrząsnął mieszkańcami, że wczoraj (17 maja) przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu odbył się protest przeciwko duchownym pedofilom i biskupowi, Edwardowi Janiakowi.

"Z parafii do parafii zamiast do celi", "Biskupie czas na sąd ostateczny" - takie hasła można było usłyszeć w niedzielny wieczór wieczorem przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu.

- Jest mi przykro, że taką sprawą zajmują się dziennikarze, a nie powołane do tego organy ścigania - mówiła dziennikarzom Radia Eska, Karolina Pawliczak. Posłanka dodaje, że jest negatywnie zaskoczona pokazaną w filmie postawą biskupa, który - jak przyznała - działa na rzecz miasta, prowadząc m.in. Caritas i organizując imprezy charytatywne.

To efekt drugiego filmu dokumentalnego braci Sekilskich "Zabawa w chowanego", który został wyemitowany w sieci 16 maja. Film, podobnie jak pierwszy, poświęcony jest przypadkom pedofilii w kościele katolickim i dotyczy księdza Arkadiusza H.

"Zabawa w chowanego" - wątek kaliski

Film opowiada o losach dwóch braci z Pleszewa, którzy byli molestowani i gwałceni przez księdza z diecezji kaliskiej. Była druga połowa lat 90., a bracia mieli wówczas 13 i 7 lat. - Najbardziej wstrząsające jest to, że do tego molestowania dochodziło w ich rodzinnym domu; ojciec był organistą, mieszkali na terenie domu parafialnego w służbowym mieszkaniu – mówi Tomasz Sekielski.

Kuria w Kaliszu zabiera głos

Po premierze filmu kuria diecezjalna w Kaliszu także wydała oświadczenie.

Od samego początku - mając na uwadze dobro pokrzywdzonych, którzy nie zgłosili się do kurii oraz widząc konieczność wyjaśnienia sprawy - podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego - poinformowano na stronie kurii w Kaliszu.

W wydanym oświadczeniu podkreślono, że ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez biskupa kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000.

Zdaniem kurii, ukazane w filmie nagranie nie wyczerpuje całej rozmowy, brak jest stwierdzenia, że rodzice powinni jak najszybciej zgłosić sprawę do prokuratury - czytamy.

Całe oświadczenie dostępne jest TUTAJ.

Spływ rzeką Dłubnią