Konin: Rozbił figurkę Matki Boskiej i szarpał obraz z Jezusem. Policja ma rysopis sprawcy

2021-06-17 13:56
Profanacja w kościele w Koninie! To nie był pierwszy raz! Policja ma rysopis sprawcy
Autor: Diecezja Włocławska Profanacja w kościele w Koninie! To nie był pierwszy raz! Policja ma rysopis sprawcy

Przykre wydarzenia w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego w Koninie. Jak poinformowała diecezja włocławska, doszło tam do kolejnego już aktu wandalizmu i profanacji! Sprawą zajmuje się policja, która ma rysopis sprawcy.

Do zdarzenia doszło w środę (16 czerwca) po godz. 13:00. Jak informuje diecezja włocławska, czynności w sprawie podjęła już policja. Wszczęto dochodzenie ukierunkowane na obrazę uczuć religijnych oraz uszkodzenie mienia. Świadkowie zdarzenia proszeni są o skontaktowanie się z organami ścigania.

- Mężczyzna, którego rysopisem dysponuje policja, rozbił figurę Matki Bożej, szarpał obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, zrzucił na podłogę modlitewniki i przewrócił wazony z kwiatami. Na szczęście nie doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu - informuje diecezja włocławska.

Proboszcz parafii ks. prał. Radosław Cyrułowski zaznaczył, że wiadomość o profanacji przyjął z wielkim smutkiem. Jak mówił, „w ten sam sposób zareagowali księża wikariusze, siostry zakonne oraz parafianie. Wspólnie zastanawiamy się nad poprawą bezpieczeństwa w naszej świątyni. W takich chwilach przychodzą na myśl słowa, które stały się dewizą bł. ks. Jerzego Popiełuszko: Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – podkreślił.

Proboszcz zaprosił parafian i wszystkich wiernych, którzy poczuli się dotknięci aktem profanacji, na mszę św. - zostanie ona odprawiona 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Proboszcz parafii wskazał, że „kościół św. Maksymiliana w Koninie jest kościołem otwartym na wszystkich ludzi. Mogą w nim znaleźć schronienie osoby strapione, nawracające się, pragnące wyciszenia, modlitewnego kontaktu z Bogiem, a nawet szukające azylu przed ścigającym je wyrokiem sumienia. Dlatego kościół pozostanie nadal otwarty, pomimo profanacji świętych wizerunków, do której w nim doszło. Czciciele Najświętszego Sakramentu mogą liczyć na otwartą kaplicę od porannej do wieczornej Mszy św. oraz na życzliwy, duszpasterski kontakt” – zaznaczył ks. Cyrułowski.

Diecezja włocławska przypomniała, że to już kolejne tego typu wydarzenie w konińskiej świątyni w ostatnim czasie. Jak podano, w grudniu 2018 roku i czerwcu 2019 roku młody sprawca wybił szyby i uszkodził figurę św. Maksymiliana – patrona parafii, a także zniszczył donice z kwiatami. W niedzielę 9 lutego 2020 r. w nocy doszło do aktu wandalizmu w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Wybito wówczas szyby w oknach i drzwiach prowadzących do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. dolnym kościele.

Tajemniczy pożar zabytkowego kościoła