Smog dusi mieszkańców Kalisza i regionu! Fatalny stan powietrza w całej Wielkopolsce [23.02.2021]

2021-02-23 11:23 ago
Smog w Poznaniu. Mieszkańcy muszą liczyć się z ZAKAZAMI
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Smog dusi mieszkańców Kalisza i regionu! Fatalny stan powietrza w całej Wielkopolsce [23.02.2021]

Uwaga kaliszanie! Wydział Zarządzenia Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Kalisza informuje, że dziś (23 lutego), na kilku obszarach województwa wielkopolskiego, m.in. w Kaliszu, może wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego w powietrzu pyłu zawieszonego PM10. Jeśli nie musicie, to lepiej nie wychodźcie z domów!

Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10, w wysokości ok.100 µg/m3, obejmuje m.in. miasta Kalisz, Pleszew, Ostrów Wielkopolski. Przyczyną wysokiego zanieczyszczenia są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Szczególnie narażone na utratę zdrowia z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza, są osoby cierpiące na przewlekłe choroby serca (zwłaszcza niewydolność serca, chorobę wieńcową), układu oddechowego (np. astmę), nowotwory. Do tej grupy zaliczają się także osoby starsze, kobiety w ciąży, małe dzieci oraz ozdrowieńcy.

ZOBACZ: To obrzydliwe! Mężczyzna DOGADZAŁ sobie w przymierzalni. Wszystko na oczach właścicielki i jej syna

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Osoby z problemami kardiologicznymi mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

CZYTAJ TAKŻE: Tragedia w kaliskim szpitalu! Pacjent wyskoczył z okna i ZGINĄŁ!

W przypadku zagrożenia związanego z przekroczeniem pyłu PM10 w powietrzu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, nie wolno wietrzyć pomieszczeń, nie jest zalecanie palenie w kominku. Osoby chore powinny pamiętać o przyjmowaniu lekarstw. W przypadku nasilenia objawów chorobowych konieczna jest konsultacja z lekarzem. Problemy związane z zanieczyszczonym powietrzem oraz czynności zmniejszające ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego zostały opisane na stronie: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current(Link do innej strony).

Prokurator o wypadku śmigłowca w Studzienicach