Zniszczono tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza. Sprawcy zostawili WULGARNY list

2021-03-04 12:25 bm PAP
 Zniszczono tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza. Sprawcy zostawili WULGARNY list
Autor: Facebook - Beata Klimek Zniszczono tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza. Sprawcy zostawili WULGARNY list

Akt wandalizmu w Ostrowie Wielkopolskim. Ktoś zniszczył tablicę upamiętniającą zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. - Obok zostawiono wulgarny list do prezydent Ostrowa Wlkp. - poinformowała PAP rzecznik prasowy ostrowskiej policji mł. asp. Małgorzata Michaś.

Na ścianie Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowie Wielkopolskim znajduje się tablica upamiętniającą prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza. Minionej nocy doszło tam do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zniszczyli tablicę poprzez rozbicie szyby. Obok pozostawiono namalowany sprayem krzyż celtycki i list z wulgarną treścią oraz pytaniem do prezydent Beaty Klimek "gdzie jest pomnik żołnierzy wyklętych?".

Policja zabezpieczyła wszystkie ślady z miejsca zdarzenia i nagrania z monitoringu. Śledztwo prowadzone jest pod kątem nawoływania do faszyzmu i propagowania nienawiści.

- Jednocześnie zwracamy się z prośbą do świadków zdarzenia o kontakt z policją - zaapelowała rzecznik ostrowskiej policji.

Zdaniem prezydent to jest akt wandalizmu, "na który nie będzie mojej zgody. Skierowano do mnie słowa wulgarne i pełne nienawiści. Zamiast rozmawiać ze sobą w poszanowaniu prawa do różnych opinii to wprowadzamy do życia publicznego takie oto treści faszyzujące, pełne mowy nienawiści, które są w Polsce zakazane" – powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wlkp.

Tablica upamiętniająca śp. Pawła Adamowicza znajduje się na ścianie budynku od 27 maja 2020 r. To właśnie wtedy z okazji 30. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin, odsłonięto tablicę, upamiętniającą tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Obchody 2 rocznicy zabójstwa Pawła Adamowicza